----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

W związku z ciągłym niedoborem pracowników, niektóre z firm zdecydowały się na znaczne podniesienie minimalnej stawki  godzinowej w nadziei, że pomoże im to zapełnić luki kadrowe.

Na terenie całego kraju Costco podniosło swoją minimalną płacę do 17 dolarów za godzinę, a Starbucks do połowy 2022 roku planuje zwiększyć ją do minimum 15 dolarów. Ale to nie wszystko, kawowy gignt ma już w planach kolejne podwyżki w drugiej przyszłego roku. Spowodują one wzrost średniego honorarium do 17 dolarów za godzinę, a niektórzy z pracowników zarabią nawet 23 dolary na godzinę. Costco podniosło stawkę minimalna z 16 do 17 dolarów już  25 października. To zaledwie parę miesięcy od ostatniej  podwyżki, która miała miejsce w lutym tego roku. W tamtym czasie prezes Costco W. Craig Jelinek informował, że większość osób zatrudnionych według rozliczeń godzinowych dostaje w Costco powyżej  25 dolarów na godzinę. 

Z kolei Walmart, który zatrudnia 1,6 miliona  pracowników w USA, podniósł w zeszłym miesiącu płacę godzinową o 1 dolara dla ponad pół miliona zatrudnionych. Dzięki temu średnie wynagrodzenie godzinowe w Walmarcie wzrosła do 16,40 dolarów, choć stawka minimalna nadal wynosi 12 dolarów na godzinę. Amazon, którego siła robocza  na terenie Stanów Zjednoczonych we wrześniu osiągnęła już 1 milion również płaci od 15 dolarów za godzinę. Jako że ostatnio firma spieszyła się z rekrutacją i uzupełnianiem personelu,nowym pracownikom zaoferowała, aż 22,50 dolarów za godzinę, a w niektórych lokalizacjach nawet do 3 tys. dolarów premii za podjęcie pracy.

Podobnie jest w przypadku Targetu i Best Buy-a, którzy również płacą minimum 15 dolarów za godzinę. Target dorzuca 2 dolary premii za pracę w okresie świątecznym. Niedawno sieć CVS także ogłosiła, że do połowy roku 2022 osiągną stawkę minimalną 15 dolarów za godzinę,  choć większość pracowników już i tak tyle zarabia. Z kolei Walgreens rozpoczął stopniowe wprowadzanie 15 dolarowego minimalnego honorarium w tym miesiącu.

al