Gen. Andrzej Pawlikowski spotkał się z weteranami
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Przebywający w Chicago w ramach obchodów trzeciomajowych gen. bryg. Andrzej Pawlikowski i płk. Lech Kowalski gościli w siedzibie chicagowskiej Placówki 90. Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej. Obok gospodarzy na czele z komendantem Andrzejem Janczakiem i honorowym komendantem Zygmuntem Golińskim w spotkaniu wzięli udział weterani 2 Korpusu Polskiego: Jan Muniak, Władysław Świerczyński, Mieczysław Latuszek oraz Sybirak, weteran armii Amerykańskiej Witold Pawlikowski. Wojskowym towarzyszyli organizatorzy chicagowskiego pobytu: red. Andrzej Gędłek z programu radiowego „Na góralską nutę” oraz Bogdan Strumiński, wiceprezes wydziału stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej.

Były szef Biura Ochrony Rządu oraz twórca Służby Ochrony Państwa mówił między innymi o działaniach podległych mu służb w odniesieniu do współpracy międzynarodowej na polu zwalczania terroryzmu oraz zabezpieczeń mających zapewnić bezpieczeństwo najważniejszym osobom w państwie. Podsumowując spotkania z przedstawicielami różnych środowisk polonijnych generał Pawlikowski powiedział, że jest pod wrażeniem zaangażowania amerykańskiej Polonii w sprawy polskie i bezpieczeństwa państwa polskiego. „Na spotkaniach poruszałem tematy związane z czasami obecnymi służb mających zapewnić bezpieczeństwo osób ochranianych. Opowiadałem o tym, jak ten system funkcjonuje. Oczywiście mówiłem o rzeczach, które mogę mówić, czyli jawnych. Zarówno ja, jak i płk. Lech Kowalski, jesteśmy pod ogromnym wrażeniem zaangażowania amerykańskiej Polonii w sprawy polskie. Zarówno podczas wizyty w Dallas jak i w Chicago spotykaliśmy się z członkami różnych stowarzyszeń i organizacji polonijnych”.

Historyk, płk. Lech Kowalski przybliżał podczas spotkań zagadnienia wywiadowcze służb w okresie rządów peerelowskich.

Na zakończenie wizyty gospodarze wręczyli gościom egzemplarze wydawnictwa historycznego o wkładzie amerykańskiej Polonii w czyn zbrojny na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości. Ostatnim akcentem spotkania była wizyta w domu wice komendanta Placówki Feliksa Rembiałkowskiego, który w listopadzie będzie celebrował stulecie urodzin.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak