Grabieże i przemoc rozprzestrzeniały się jak pożar
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

Udostępnij swoim znajomym:

Burmistrz Lori Lightfoot zaprzeczyła, że miasto priorytetowo potraktowało ochronę centrum miasta, ograniczając zasoby w dzielnicach na południowej i zachodniej stronie, zapowiadając jednocześnie pomoc w odbudowie zrujnowanych biznesów w mieście.

"Nie ma mowy, w żaden sposób nie dopuścilibyśmy do tego, aby jakakolwiek dzielnica otrzymała więcej zasobów i ochrony niż inne. Nigdy" - powiedziała Lightfoot. "Z pewnością nie doszło do tego w czasie ostatniego weekendu".

Burmistrz dodała, że taki rodzaj krytyki jest dla niej obraźliwy jako czarnej kobiety i dodała: "Nie staliśmy z boku i nie dopuściliśmy do tego, aby strony południowa i zachodnia stanęły w ogniu, jak sugerują niektórzy".

Władze zdecydowały o zamknięciu dostępu do centrum Chicago w niedzielę, po eskalacji protestów, które przemieniły się w starcia z policją i grabieże okolicznych biznesów, przenosząc się na kolejne dzielnice miasta. Siły policyjne zostały rozmieszczone w całym mieście, ale zostały przytłoczone - Chicago otrzymało ponad 65,000 połączeń telefonicznych w ciągu 24 godzin, o 50,000 więcej niż w typowy dzień.

"Faktem jest, że przemoc, którą widzieliśmy i grabieże rozprzestrzeniały się jak pożar" - powiedziała Lightfoot.

Burmistrz określiła to "wyjątkowo trudnym i przerażającym weekendem dla nas wszystkim", ale starała się utrzymać pozytywny ton wypowiedzi.

"W ten weekend podjęliśmy wiele trudnych decyzji i wiem, że niektóre z nich stanowiły wyzwanie dla mieszkańców" - powiedziała. "Ale mam też dzisiaj nadzieję, że jako miasto podniesiemy się i ruszmy do przodu".

Władze miasta mają zamiar rozesłać pracowników departamentów: Ulic i Oczyszczania, Zarządzania Wodnego, Transportu oraz Budynków w dzielnice na południowej i zachodniej stronie miasta, aby ocenili szkody, pomogli małym firmom i izbom handlowym w rozpoczęciu procesy odbudowy kluczowych obiektów handlowych w dzielnicach.

"Nie pozwolimy, aby nasze miasto pozostało w ruinie" - powiedziała. "Odbudujemy wszystko, a rząd miasta Chicago będzie przewodził temu procesowi. Nie zostawimy naszych dzielnic samym sobie. To się nie stanie podczas moich rządów".

Nadinspektor policji, David Brown powiedział, że doszło do 699 aresztowań, dokonanych głównie na południowej i zachodniej stronie miasto. Co najmniej 132 funkcjonariuszy zostało rannych w niedzielę, doszło do 48 strzelanin i 17 ofiar śmiertelnych.

Doktor Allison Arwady, komisarz ds. zdrowia publicznego w Chicago, wezwała również tych, którzy protestowali lub przebywali w tłumie w czasie ubiegłego weekendu, o trzymanie się z daleka od osób starszych i tych cierpiących na inne schorzenia. Arwardy dodała, że miasto jest zaniepokojone wzrostem liczby potencjalnych przypadków koronawirusa, do czego może dość po weekendowych zamieszkach.

"Obawiam się, że ten weekend to nie tylko protesty, ale problem wielu ludzi gromadzących się w Chicago z wielu powodów, przez co możemy zobaczyć, jak cofamy się w naszej walce z koronawirusem tutaj, w Chicago" - powiedziała Arwady. "A to dlatego, że COVID-19 jest wywoływany przez wirusa, który nie przejmuje się tym, co się dzieje w mieście. Niestety, nic się nie zmieniło w związku z COVID-19. Nadal nie mamy metod leczenia. Nadal nie mamy lekarstwa. Nadal nie mamy szczepionki".

Lightfoot powtórzyła swoje komentarze na temat prezydenta Trumpa z piątku, kiedy powiedziała, że przesłanie, które chciałaby mu przekazać, "rozpoczyna się na literę F, a kończy na U". Komentarz burmistrz był wyraźną odpowiedzią na tweeta prezydenta "Kiedy zaczyna się grabież, rozpoczyna się strzelanie" - w odpowiedzi na zamieszki w Minneapolis i w całym kraju po śmierci Fl;oyda. Lightfoot stwierdziła, że prezydent nie może sobie pozwolić na tworzenie podziałów i destabilizację kraju.

"Jego celem jest polaryzacja, destabilizacja lokalnych władz i rozpalanie rasistowskich uprzedzeń. Nie możemy absolutnie pozwolić mu zwyciężyć. I zakoduję to, co naprawdę chciałabym powiedzieć Donaldowi Trumpowi. To są dwa słowa, zaczyna się na literę F, a kończy na U".

Zapytana o swój komentarz w poniedziałek, Lightfoot odpowiedziała: "Każdy, kto podsyca przemoc, robi coś złego i musimy jednoczyć się przeciwko temu".

JM