Gubernator ogłasza stan klęski
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Gubernator J.B. Pritzker wydał proklamację dotyczącą stanu klęski w całym stanie w odpowiedzi na burzę śnieżną, która z poniedziałku na wtorek przeszła nad Illinois. W Chicago zamknięte zostały wszystkie miejskie ośrodki oferujące szczepienia i testy na koronawirusa. Silne mrozy i intensywne opady śniegu prawdopodobnie przyczynią się do zmniejszenia liczby szczepień przeciwko Covid-19 w Illinois w ciągu kilku najbliższych dni - ostrzegły we wtorek władze stanu.

Biuro gubernatora poinformowało, że we wtorek rano około 7 tysięcy gospodarstw domowych w Illinois pozostawało bez zasilania i oczekuje się, że liczba ta może ulec wahaniom w związku z ekstremalnymi warunkami pogodowymi.

"Poleciłem mojej administracji, aby wykorzystała wszystkie dostępne zasoby, aby zapewnić naszym społecznościom bezpieczeństwo w czasie tej groźnej i nieustępliwej zimy" - powiedział Pritzker. "Wzywam wszystkich mieszkańców Illinois do poważnego potraktowania tych ekstremalnych warunków pogodowych, unikania wszelkich niepotrzebnych podróży i sprawdzania stanu zdrowia najbliższych sąsiadów".

Proklamacja gubernatora umożliwia korzystanie ze stanowego funduszu reagowania na katastrofy, pozwala agencjom stanowym pomagać władzom lokalnym i ułatwia występowanie o federalną pomoc w sytuacjach nadzwyczajnych.

"W oparciu o raporty otrzymane przez Agencję Zarządzania Kryzysowego stanu Illinois, lokalne zasoby i możliwości mogą zostać wyczerpane, a środki stanowe będą niezbędne, aby móc zareagować i poradzić sobie ze skutkami ciężkiej zimy".

W związku z warunkami pogodowymi Chicago doświadczyło opóźnień w dostawach szczepionek, które mogą potrwać przez kilka kolejnych dni, chociaż urzędnicy mają nadzieję, że szybko uda się nadrobić zaległości.

W całym stanie w poniedziałek podano 40,354 szczepionki. Łącznie do tej pory zaszczepiło się 1,863,562 mieszkańców Illinois. 3.38% całej populacji, czyli 430,489 osób przyjęło dwie wymagane dawki szczepionki.

W ciągu ostatnich siedmiu dni stan szczepił średnio 63,772 osoby dziennie. Tydzień temu było to 55,455.

We wtorek urzędnicy zdrowia publicznego zgłosili 1,348 nowych potwierdzonych i prawdopodobnych przypadków Covid-19 - to najniższy dzienny wynik od początku września. Zmarły 32 osoby. Całkowita liczba infekcji w Illinois to 1,164,922, a łączna liczba ofiar śmiertelnych to 20,034.

Urzędnicy potwierdzili także trzy kolejne przypadki wariantu koronawirusa z Wielkiej Brytanii, zwiększając ich łączna liczbę w stanie do 25. Wcześniej zidentyfikowana została także odmiana koronawirusa w Republiki Południowej Afryki.

Nowe szczepy „rozprzestrzeniają się łatwiej i szybciej” niż inne, stwarzając zagrożenie ponownymi zakażeniami i możliwością ponownego pojawienia się choroby, chociaż dotychczasowe badania sugerują, że obecne szczepionki zapewniają pewną ochronę przed tymi wariantami, a także zapobiegają ciężkiej formie choroby.

jm