Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Gubernator JB Pritzker podejmuje pierwsze działania w kierunku projektu wzmocnienia zapory i systemu blokad w pobliżu Joliet, aby zmierzyć się z problemem azjatyckiego karpia i utrzymać żarłoczne ryby poza systemem Wielkich Jezior.

Gubernator zatwierdził wstępne prace inżynieryjne i projektowe nad ulepszoną barierą elektryczną na tamie kompleksu Brandon Road Lock, ale ostrzegł Korpus Inżynieryjny Armii USA, że nie podpisze ostatecznej umowy, chyba że inne stany rejonu Wielkich Jezior pomogą w pokryciu kosztów projektu.

Korpus Inżynieryjny zaproponował zainstalowanie nowej bariery elektrycznej, odstraszaczy dźwiękowych i kurtyny powietrznej na zaporze, aby powstrzymać azjatyckiego karpia przed wpływaniem rzeką pod prąd w pobliżu Joliet i przedostawaniem się do jeziora Michigan. Projekt obejmowałby również system blokowania, aby móc wypłukiwać niechciane gatunki unoszące się w wodzie.

Projekt został wyceniony na 778 milionów dolarów, znacznie więcej niż początkowe szacunki 275 milionów.

Pritzker powiedział, że chce przyjrzeć się możliwościom redukcji kosztów i zwiększeniu udziału finansowego ze strony innych stanów.

„Chciałbym omówić to, w jaki sposób możemy obniżyć koszty tego planu i nadal skutecznie przeciwdziałać zagrożeniom ze strony karpia azjatyckiego” – powiedział. „Nie podpiszę umowy o partnerstwie bez strategii kontroli kosztów i dodatkowego podziału finansów pomiędzy stany”.

Rzeczniczka Korpusu, Samantha Heilig, powiedziała w poniedziałek, że list Pritzkera został przekazany do siedziby agencji w Waszyngtonie, gdzie końcowy raport z projektu czeka na zatwierdzenie.

Kompleks Brandon Road znajduje się nad rzeką Des Plaines, która jest częścią sieci dróg wodnych łączących jezioro Michigan z rzeką Illinois. Rzeka Illinois jest opanowana przez kilka gatunków karpia azjatyckiego, które zostały sprowadzone kilkadziesiąt lat temu w celu oczyszczenia południowych lagun i hodowli ryb, ale uciekły do rzeki Mississipi i zaatakowały wiele jej dopływów.

Naukowcy twierdzą, że jeśli karp azjatycki zadomowi się w Wielkich Jeziorach, może wpłynąć na istniejące łańcuchy pokarmowe i stanowić zagrożenie dla rodzimych gatunków.

Ekolodzy i niektóre stany, w tym Michigan, wezwały do całkowitego zablokowania dostępu do jeziora Michigan z systemu dróg wodnych w Chicago, czemu sprzeciwia się Illinois, ponieważ zakłóciłoby to komercyjną nawigację. Projekt Brandon Road uważany jest za kompromis w tej kwestii.

Były gubernator stanu Michigan, Rick Snyder, zaproponował w ubiegłym roku współpracę w celu pokrycia kosztów eksploatacji i utrzymania struktur Brandon Road, korzystając z pomocy Ohio, Wisconsin, kanadyjskiej prowincji Ontario oraz Chicago.

Ale były gubernator Illinois, Bruce Rauner, odrzucił ofertę w wysokości 8 milionów dolarów złożoną przez Snydera na poparcie porozumienia, twierdząc, iż nie chciał zobowiązywać się do zawarcia umowy w ostatnich dniach swojej kadencji.

Następca Snydera, demokratyczna gubernator Gretchen Whitmer, jest gotowa zrealizować tę propozycję i docenia decyzję Pritzkera o zajęciu się tą kwestią – poinformował w poniedziałek rzecznik Ed Golder, z Michigan Department of Natural Resources.

Senatorzy Dick Durbin i Tammy Duckworth poparli stanowisko Pritzkera w wydanym oświadczeniu, zgadzając się, iż inne stany rejonu Wielkich Jezior, powinny uczestniczyć w kosztach projektu.

„Inwazyjny karp azjatycki stanowi poważne zagrożenie dla ekosystemu Wielkich Jezior i gospodarki regionu” – powiedzieli.

Monitor

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location