Illinois pozostaje w tyle
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

W czasie, gdy Stany Zjednoczone stopniowo wychodzą z pandemii koronawirusa, okazuje się, że Illinois pozostaje w tyle za krajowym tempem ożywienia gospodarczego.

Z rankingu WalletHub, portalu poświęconego finansom osobistym, wynika, że Illinois zajmuje 40. miejsce w kraju pod względem działań na rzecz wyjścia z pandemii.

W swoim opracowaniu WalletHub wykorzystał 21 wskaźników, w tym szczepienia, wydatki konsumentów i realny PKB w porównaniu z poziomami sprzed pandemii.

Analityczka Jill Gonzales twierdzi, że stany, których gubernatorzy nie wprowadzili ścisłych ograniczeń dla firm i społeczeństwa, wykazują szybsze ożywienie gospodarcze i radzą sobie lepiej ekonomicznie.

Gubernator Pritzker wprowadził ograniczenia w marcu 2020 roku. Chociaż większość została zniesiona do ubiegłego piątku, kiedy nastąpiło pełne otwarcie stanu, dla wielu firm było już za późno. W trakcie trwania pandemii wiele biznesów, w tym setki barów i restauracji, zostało zmuszonych do całkowitego zamknięcia.

Stopa bezrobocia w Illinois oscyluje wokół 7 procent – to najwyższy wskaźnik wśród stanów Środkowego Zachodu. To jednocześnie 41. miejsce w kraju, przy średniej krajowej wynoszącej 6.1%.

Iowa zajęła pierwsze miejsce na liście wśród stanów najszybciej wychodzących z pandemii. Jej gubernator, Kim Reynolds, kilka miesięcy temu zniosła nakazy dotyczące noszenia maseczek i limity zgromadzeń. Nebraska i Alaska zajęły odpowiednio 2 i 3 miejsce w rankingu.

Trzy stany najgorzej radzące sobie z ożywieniem gospodarki to Michigan, Wirginia Zachodnia i Oregon.

Source: WalletHub

Pełen ranking dostępny jest na stronie WalletHub

Postęp kraju w kierunku ożywienia gospodarczego był w dużej mierze możliwy dzięki postępom, jakie poczyniono w zakresie zdrowia publicznego, dzięki dystrybucji szczepionki. Na dzień 7 czerwca około 42% amerykańskiej populacji zostało w pełni zaszczepionych. W kraju odnotowano już znaczny spadek liczby nowych przypadków COVID-19 i zgonów, a spadek ten będzie się utrzymywał, gdy więcej osób zostanie zaszczepionych. Większy poziom bezpieczeństwa prowadzi również do zwiększenia zaufania konsumentów.

jm