Illinois straci jedno miejsce w Kongresie
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Populacja Illinois spadła o ponad 18,000 osób w ciągu ostatniej dekady, a reprezentacja w Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych spadnie z 18 do 17 w przyszłym roku - wynika z opublikowanego w poniedziałek spisu ludności z 2020 roku.

Census Bureau podało, że populacja stanu Illinois w 2020 r. wynosiła 12,812,508 osób, co stanowi spadek o 0.14% w porównaniu z 12,830,632 osobami zgłoszonymi jako mieszkańcy w spisie z 2010 r. Illinois było jednym z trzech stanów, które straciły mieszkańców w okresie ostatniej dekady, poinformowali urzędnicy spisu ludności.

Spadek reprezentacji w Kongresie odbywał się stopniowo przez ostatnie 80 lat, ale przyspieszył po federalnym spisie powszechnym z 1970 r., kiedy stan miał 24 członków Izby Reprezentantów. Po spisie powszechnym z 1980 r. i ponownie po spisie z 1990 r. Illinois straciło dwa mandaty w Izbie, a kolejne miejsca po spisie z 2000 i 2010 roku.

W latach 1910-1940 Illinois posiadało 27 miejscea w Izbie Reprezentantów, ale liczba ta spadła ze względu na wzrost liczby ludności w Kalifornii, Teksasie, na Florydzie i innych południowych stanów.

Spodziewano się spadku populacji stanu Illinois głównie ze względu migrację zagraniczną, a także mniejszej liczby imigrantów, którzy wcześniej wpływali na ogólną liczbę mieszkańców. Opinia na temat Illinois jako miejsca o wysokich podatkach od nieruchomości jest wymieniana jako główny powód migracji krajowej, a do tego starsza część populacji często decyduje się na przenosiny do innych części kraju, chociaż Illinois nie opodatkowuje dochodów emerytalnych.

Gubernator JB Pritzker wskazał jednak na jeszcze inny powód, twierdząc, że jedną z największych grup ludności wyprowadzającą się z Illinois w ostatniej dekadzie byli studenci, wybierający szkoły w innych stanach, ponieważ nie mogli sobie pozwolić na naukę w collegach w Illinois.

Powołując się na wysiłki mające na celu poprawę pomocy stanowej i ograniczenie podwyżek czesnego, Pritzker powiedział, że obecnie populacja uczniów czteroletnich szkół w Illinois utrzymuje się na „stosunkowo stabilnym poziomie”.

Pritzker nie ukrywał, iż jest zaniepokojony spadkiem reprezentacji w Kongresie.

„W ciągu ostatniej dekady traciliśmy mieszkańców, więc musimy to zmienić” – powiedział.

Illinois było jednym z siedmiu stanów, które straciły mandat w Kongresie, obok Michigan, Ohio, Pensylwanii, Zachodniej Wirginii, Kalifornii i Nowego Jorku. Teksas zyskał dwa miejsca, podczas gdy Kolorado, Floryda, Północna Karolina, Montana i Oregon znalazły się wśród tych stanów, które zyskały jedno miejsce.

jm