IRS przedłużyło termin składania zeznań podatkowych
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Amerykanie otrzymali dodatkowy czas na złożenie swoich zeznań podatkowych. IRS poinformował w tym tygodniu o przedłużeniu terminu z 15 kwietnia do 17 maja.

Urząd podatkowy ogłosił swoją decyzję w środę i zapowiedział opublikowanie dodatkowych informacji w najbliższych dniach. Posunięcie to daje podatnikom oraz urzędnikom więcej czasu na dostosowanie się do zmian wywołanych przed pandemię.

„IRS chce robić wszystko, co możliwe, aby pomóc podatnikom poradzić sobie z niecodziennymi okolicznościami związanymi z pandemią (…)” – poinformował w oświadczeniu komisarz IRS, Chuck Rettig.

Podatnicy nie muszą podejmować żadnych dodatkowych działań, aby skorzystać z nowego terminu. Ci, którzy potrzebują jeszcze więcej czasu po wyznaczonej dacie, mogą złożyć wnioski o przedłużenie terminu składania zeznań do 15 października.

Decyzja o przedłużeniu terminu zapadła po intensywnym roku pracy dla chronicznie niedofinansowanego urzędu podatkowego. Pandemia uderzyła w samym środku zeszłorocznego sezonu rozliczeń podatkowych, powodująac ogromne zaległości w procesowaniu zeznań podatkowych. IRS pełniło także kluczową rolę w wypłacaniu pomocy rządowej, a obecnie znajduje się w trakcie wypłacania trzeciej rundy federalnych płatności, w środku bieżącego sezonu podatkowego.

Wydłużenie okresu rozliczeń daje IRS także czas na wydanie wskazówek dotyczących ostatnich zmian w prawie podatkowym. American Rescue Plan wyklucza pierwsze 10,200 dolarów zasiłków dla bezrobotnych z podatków federalnych w przypadku osób zarabiających poniżej 150,000 dolarów.

„Nigdy wcześniej prawo nie zmieniło się tak znacząco w środku sezonu rozliczeniowego” – poinformował w wydanym oświadczeniu Patrick Thomas, dyrektor Notre Dame Law School’s Tax Clinic.

Teraz urząd podatkowy musi wydać wytyczne zarówno dla podatników, jak i osób przygotowujących zeznania podatkowe, a miliony już złożonych deklaracji prawdopodobnie nie uwzględnią tej zmiany.

Wielu ekspertów wzywało do przedłużenia okresu rozliczeń podatkowych. IRS w dalszym ciągu zachęca jednak podatników do składania wniosków tak szybko, jak to możliwe, szczególnie w przypadku osób, którym należy się zwrot pieniędzy.

jm