Jak podzielić się psem
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Z punktu widzenia prawa zwierzęta domowe stanowią część mienia w przypadku rozwodu, ale pojawiły się nowe sposoby ustalania kwestii dotyczących opieki nad psem, kotem czy papugą, korzystając z pomocy specjalnych mediatorów w celu uniknięcia gorących sporów sądowych.

Alaska, Kalifornia i Illinois należą do stanów, które uchwaliły prawa dające sędziom swobodę rozważenia najlepiej pojętego interesu zwierząt domowych, podobnie jak robią to w przypadku dzieci. Podobna ustawa czeka na przyjęcie w stanie Nowy Jork.

"Pies lub kot stanowią część rodziny i nie powinny być traktowane jak mebel czy Honda Civic" - powiedział senator James Skoufis, sponsor ustawy z Nowego Jorku.

Prawnik Adam Citron, który zajmował się dziesiątkami rozwodów, powiedział, że zwierzęta domowe są „wiecznym problemem”. Jako prawnik spotkał się z najgorszymi zachowaniami podczas rozwodów i jest zwolennikiem podpisywania umów przedmałżeńskich, które obejmują także zwierzęta domowe. Jest to szczególnie pomocne w przypadku zwierząt nabytych w czasie trwania małżeństwa.

Citron dodał, że koniecznych jest więcej przepisów broniących najlepszego interesu zwierząt domowych, ponieważ ustalenie opieki nad zwierzętami jest o wiele bardziej emocjonalne i trudne do rozwiązanie niż roszczenia dotyczące zestawu porcelany czy zastawy ślubnej.

Podczas gdy niektórzy mediatorzy pracują nad rozstrzyganiem sporów dotyczących zwierząt domowych poprzez ustalenie wspólnej opieki, inni twierdzą, że nie zawsze jest to najlepsze dla zwierząt, zwłaszcza dla psów. Psy najczęściej znajdują się w centrum sporów dotyczących opieki nad zwierzętami domowymi.

Karis Nafte jest behawiorystą zwierząt od prawie 26 lat. Dwa lata temu rozpoczęła pracę jako specjalista ds. opieki nad zwierzętami domowymi dla par ubiegających się o rozwód w drodze mediacji przedprocesowej.

Harmonogram odwiedzin lub wspólna opieka - jak twierdzi Nafte - mogą być znacznie bardziej stresujące dla psa niż pożegnanie na zawsze. Dodała, że "kursowanie tam i z powrotem” między dwoma domami i emocje związane z każdym powrotem mogą prowadzić do problemów behawioralnych.

Nafte zasugerowała umieszczenie kwestii opieki nad zwierzęciem na liście priorytetów podczas negocjacji rozwodowych. To może sprawić, że reszta procesu będzie przebiegać sprawniej.

Cristina Stella, prawniczka pracująca dla organizacji non-profit działającej na rzecz zwierząt, Animal Legal Defense Fund, powiedziała, że potrzebnych jest więcej przepisów umożliwiających sędziom rozważenie emocjonalnych potrzeb zwierząt. "Chcielibyśmy, aby kwestie opieki nad zwierzętami były rozpatrywane w jak najbardziej holistyczny sposób. Z kim zwierzę jest bardziej związane? Kto może lepiej zadbać o ogólny stan zdrowia i dobre samopoczucie zwierzęcia?".

"Rodzaj stresu, który przeżywa rodzina w związku z rozwodem, ma również wpływ na stan emocjonalny i zdrowotny ich zwierząt" - uważa Phillip Tedeschi, emerytowany dyrektor Human-Animal Connection. "Naprawdę pozostajemy daleko w tyle, jeśli chodzi o uznanie, że zwierzęta mają życie emocjonalne, mają swoje uczucia. Nawet opinie".

jm