----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

08 lipca 2022

Udostępnij znajomym:

Niedawna decyzja Sądu Najwyższego o unieważnieniu sprawy Roe przeciwko Wade wywarła natychmiastowy wpływ na kobiety, które zaszły w niechcianą ciążę. Ale może dotyczyć także ludzi, którzy desperacko pragną mieć dzieci. Pacjenci poddawani zapłodnieniu in vitro, procedurze zwanej jako IVF, i ich lekarze obawiają się, że zmiana prawa może mieć również na nich poważny wpływ.

„W stanach, w których wprowadzane są ustawy definiujące płód jako osobę lub definiujące początek życia od momentu zapłodnienia, może to radykalnie zmienić sposób praktykowania zapłodnienia in vitro” – mówi dr Kara Goldman, dyrektor medyczny ds. płodności w Northwestern Medicine. „Lekarze tacy jak ja, którzy zajmują się medycyną reprodukcyjną, boją się o naszych pacjentów. Co to oznacza dla zamrożonych embrionów pacjenta?”.

Niektórzy obawiają się, jakie konsekwencje niesie decyzja Sądu Najwyższego.

„Kiedy pacjent ma już pełną rodzinę, embriony są albo przekazywane do badań albo niszczone. Jeśli niszczenie embrionów zostanie zakazane, będzie to miało ogromne konsekwencje nie tylko dla tych dziesiątek tysięcy embrionów – i rodzin, które stworzyły te embriony podejmują starannie przemyślane decyzje, oparte na rozmowach z lekarzem, ale także konsekwencje dla przyszłej praktyki IVF i setek tysięcy Amerykanów, którzy polegają na tej technologii, aby tworzyć swoje rodziny” – mówi Goldman.

Pojawiają się obawy, że pacjenci korzystający z metody zapłodnienia in vitro i lekarze w stanach, które zakazały aborcji, mogą również napotkać szereg problemów prawnych. „Zapłodnienie in vitro, podobnie jak aborcja, może być kryminalizowane w następstwie decyzji w sprawie Dobbsa” – mówi Lori Andrews z Instytutu Nauki, Prawa i Technologii w Chicago-Kent College of Law w Illinois Institute of Technology. „Na mocy tej decyzji stany mogą traktować embriony jak ludzi. Każdy zarodek zapłodnienia in vitro, który nie przetrwa, może narazić lekarza na zarzuty zabójstwa. Jeśli kobieta ma więcej embrionów, niż można bezpiecznie wszczepić i chce je zamrozić do wykorzystania w przyszłości, nie byłoby to już dozwolone, ponieważ nie zamrażamy ludzi. Testy genetyczne embrionów w celu ustalenia, czy mają poważną chorobę genetyczną, byłyby zakazane, gdyby para zdecydowała się nie wszczepiać embrionu z poważną chorobą”.

jm

----- Reklama -----

MONITOR-KONKURS WAKACYJNY

----- Reklama -----

Obamacare po polsku 300 x 600

----- Reklama -----