Jasełka z całą szkołą
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Jasełka z najliczniejszą obsadą przygotowali uczniowie szkoły im. Gen. Władysława Andersa w Chicago. W świątecznym spektaklu przygotowanym przez Jadwigę Cisowską wystąpili uczniowie z wszystkich klas. Na scenie pojawili się bohaterowie wydarzeń sprzed dwóch tysięcy lat.

„Nasi uczniowie przygotowali tradycyjne polskie jasełka. Na scenie nie mogło zabraknąć Dzieciątka Jezus, Maryi i Józefa, Trzech Króli, aniołów, pasterzy, Żyda i diabełków. Ta inscenizacja znakomicie oddała nasze przywiązanie do tradycji i obrzędów związanych z okresem świąt” – powiedział dyrektor placówki Wiesława Dziedzic przekazując zgromadzonym świąteczne życzenia. „Niech to światełko choinki, symbol radości z narodzenia Jezusa oświetla zawsze wasze życie i pozwala odnaleźć właściwą drogę, a przez cały rok od poniedziałku do niedzieli niech was łączy, a nie dzieli”. Dyrektor placówki wyraziła nadzieję, że szkoła, która ma czterdziestoletnią tradycję nadal będzie istniała i prowadziła naukę polskich dzieci i młodzieży bez względu na przejściowe problemy związane z likwidacją parafii pw. św. Tekli, gdzie szkoła się mieściła do tej pory. Dyrektor powiedziała, że okres Bożego Narodzenia i powitania Nowego Roku, to nie tylko spotkania w rodzinnym gronie, ale także spotkania w szkole. Zaapelowała, aby te świąteczne dni zapisały się w naszych sercach głęboko i szczęśliwie, a wspólne kolędowanie umocniło w sercach uczniów, rodziców i nauczycieli przywiązanie do polskich tradycji świętowania Bożego Narodzenia.

Do tradycji świątecznych spotkań w tej szkole należy także dzielenie się opłatkami oraz wizyta św. Mikołaja, który obdarowuje uczniów prezentami. W tym roku szkolnym udało się je przygotować dzięki wsparciu firm: Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, sieci sklepów „Shope & Save” oraz największego dystrybutora polskich produktów spożywczych w USA, firmy Lowell Foods. W noworocznym spotkaniu wzięła udział Wanda Penar, była dyrektor szkoły, która jako pierwsza na świecie za patrona obrała sobie gen. Władysława Andersa. Wydział stanowy Kongresu Polonii Amerykańskiej reprezentowały Maria Roszek i Elżbieta Wajdeman. Obecna był komisarka Okręgu XIII Związku Narodowego Polskiego Wanda Juda.

Uczniowie tej szkoły kilka lat temu podjęli się opieki nad Pomnikiem Katyńskim, który znajduje się na cmentarzu św. Wojciecha w Niles. Biorą udział w licznych konkursach. Uczeń klasy szóstej Kacper Oleksy zdobył trzecie miejsce w listopadowym konkursie zorganizowanym dla upamiętnienia polskich ofiar wojny 1939 roku. Aleksandra Chudy i Patryk Sikorski z tej samej klasy zostali wyróżnieni.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak

{gallery}jasełka-anders{/gallery}