----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

06 lipca 2021

Udostępnij znajomym:

Jeff Bezos to jeden z najbogatszych ludzi na świecie, a majątku i pozycji dorobił się dzięki założeniu giganta w branży detalicznej – firmy Amazon. 5 lipca 2021 roku, czyli dokładnie 27 lat od momentu założenia spółki, Bezos zrezygnował ze stanowiska dyrektora wykonawczego (CEO) przekazując je w ręce bliskiego współpracownika Andy'ego Jassy'ego. O swoich planach Bezos informował wielokrotnie, ale eksperci i ekonomiści oczekiwali zmaterializowania się obietnic.

„Prawdopodobnie nadal będzie zaangażowany w działalność Amazona, choć nie będzie już skupiał się na codziennej pracy. Zamiast tego będzie mógł skoncentrować się na nowych produktach i usługach" – mówi o nowej roli Bezosa Daniel Elman, analityk z Nucleus Research

Bezos nie znika

Odejście Bezosa z koncernu Amazon nie będzie całkowite. Nie będzie dyrektorem wykonawczym, a obejmie funkcję "prezesa wykonawczego" odpowiedzialnego za wdrożenie nowych produktów i opracowywanie strategii firmy. Ponadto były dyrektor nie pozbędzie się również akcji, które nadal są w jego posiadaniu – chodzi o 10% całego pakietu, co zapewni mu względną kontrolę nad spółką, czyniąc go największym indywidualnym udziałowcem koncernu.

Pandemia to prezent dla Amazona

Zaczęło w poprzednim wieku się od księgarni internetowej także założonej przez Bezosa. Po niespełna 3 dekadach firma zatrudnia tysiące osób na całym świecie, będąc liderem w swojej branży. Nie przeszkodziła temu nawet pandemia koronawirusa za sprawą coraz większej liczby dokonywanych zakupów online. W ubiegłym roku spółka zanotowała 386 miliardów dolarów przychodu, czyli 100 mld więcej niż rok wcześniej. Zyski wzrosły o 84 procent, a od początku ubiegłego roku wartość spółki zwiększyła się dwukrotnie. Obecnie cała sieć jest warta 1.75 bln dol.

Biznes to nie wszystko

Miliarder zapowiedział, że po odejściu z kluczowego stanowiska w firmie Amazon, teraz zamierza poświęcać swój czas na rozwój kolejnej ze swoich spółek - Blue Origin. To właśnie dzięki niej razem ze swoim bratem i pionierką astronautyki Wally Funk ma polecieć w kosmos. Rejs zaplanowano na 20 lipca. Oprócz tego Bezos zaangażowany jest w inne projekty – jeden dotyczy walki z bezdomnością, a drugi jest skupiony wokół szeroko rozumianych inicjatyw proekologicznych związanych przede wszystkim z globalnym ociepleniem – tym sektorem miliarder ma zajmować się w najbliższych latach. Nieoficjalnie mówi się, że konikiem Bezosa będzie teraz dziennik "Washington Post", którego jest właścicielem od 2013 roku.

rj

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----