----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Od kilku tygodni piloci grup akrobacyjnych Navy Blue Angels i Thunderbirds wykonują loty pokazowe nad największymi amerykańskimi miastami. We wtorek samoloty będą mogli podziwiać mieszkańcy Chicago. To wyraz wsparcia dla medyków, pielęgniarek i pracowników służby zdrowia, którzy walczą z epidemią koronawirusa ratując zdrowie i życie ludzi.

„Pozdrawiamy i dziękujemy wszystkim pracownikom służby zdrowia, osobom udzielającym pierwszej pomocy i pozostałemu personelowi medycznemu walczącemu z koronawirusem COVID-19” – brzmi fragment komunikatu prasowego drużyny.

Wschodnia część Stanów Zjednoczonych została zarezerwowana dla pilotów Blue Angels, a jedno z ostatnich miast na ich trasie to właśnie Chicago. Maszyny nadlecą z południa o godzinie 11:45 AM i będą kierować się wzdłuż wybrzeża w kierunku Evanston na północnych przedmieściach. Wrócą stroną zachodnią - od Norridge, aż po Bridgeview.

We wtorek piloci będą latali też nad Detroit i Indianapolis. Cały plan zakładał przelot nad 13 największymi miastami w kraju, dotychczas eskadra pojawiła się nad m.in. Nowym Jorkiem, Filadelfią, Waszyngtonem, Jacksonville i Miami. Navy Blue Angels to zespół mający siedzibę na Florydzie i był stałym bywalcem Chicago Air and Water shows. Samoloty z Air Force Thunderbirds pokazywały i nadal pokazują swoją siłę wyłącznie na zachodzie i południu Stanów Zjednoczonych.

Cała akcja nosi nazwę „Operation America Strong” i narodziła się w Pentagonie z inicjatywy żołnierzy i ludzi służących w armii. Program przed kilkoma tygodniami zainaugurował prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump.

„Jestem podekscytowany, że mogę to zakomunikować - w najbliższych tygodniach niesamowite zespoły Air Force Thunderbirds i Navy Blue Angels będą wykonywać pokazy lotnicze nad największymi miastami Ameryki. Robimy to, aby oddać hołd pracownikom opieki zdrowotnej – medykom, pielęgniarkom i ratownikom, którzy na co dzień walczą z epidemią koronawirusa. To sygnał dla wszystkich Amerykanów, aby pozostali czujni podczas epidemii…” – powiedział Trump.

Piloci i członkowie zespołu apelują do mieszkańców miasta o zachowania bezpieczeństwa podczas pokazów i respektowanie zasad dystansowania społecznego. Trasa została ułożona w taki sposób, aby przelot był dobrze widoczny z każdej części Chicago.

FK