Kiedy szczepionki mogą być dostępne dla dzieci?
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

To zależy od wielu dziecka. Szczepionka firmy Pfizer została już dopuszczona do użytku u osób powyżej 16. roku życia. Oznacza to, że niektórzy licealiści mogą ustawić się w kolejce, gdy tylko będzie ona dostępna w ich grupie wiekowej lub nawet wcześniej z uwagi na stan zdrowia.

Zarówno firma Pfizer, jak i Moderna, zakończyły proces rekrutacji do badań dzieci w wieku 12 lat i starszych i spodziewają się udostępnić swoje dane latem. Jeśli organy regulacyjne zaakceptują wyniki badań, młodsza grupa nastolatków będzie mogła zostać poddana szczepieniom, gdy będą one dostępne. Szczepionka Moderna jest obecnie dopuszczona dla osób w wieku powyżej 18 lat.

Naukowcy zaczęli badania od starszych dzieci, ponieważ zazwyczaj reagują one na szczepionki podobnie, jak dorośli. Proces testowania młodszych grup wiekowych jest bardziej złożony, ponieważ mogą wymagać innych dawek i reagować w inny sposób.

„Dzieci to nie tylko mali dorośli” – powiedział pediatra James Campbell z University of Maryland School of Medicine. „Im jesteś młodszy, tym większe prawdopodobieństwo, że reakcje mogą wyglądać inaczej”.

Dzieci zapadają na poważną chorobę lub umierają z powodu Covid-19 znacznie rzadziej niż dorośli, ale w dalszym ciągu mogą przenosić wirusa.

„Nie ma wątpliwości: chcemy szczepić dzieci” – powiedziała profesor pediatrii Drexel University, doktor Sarah Long.

Firmy Pfizer i Moderna spodziewają się rozpocząć badania na dzieciach w wieku 11 lat i młodszych jeszcze w tym roku.

„Jest mało prawdopodobne, abyśmy mogli uzyskać ochronę stadną bez szczepienia dzieci” – dodała Long. „To jest klucz do przywrócenia wszystkiego do pewnego rodzaju normalności”.

jm