Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Mięśniaki są poważnym problemem zdrowotnym, z powodu którego wiele kobiet cierpi w milczeniu. Niektóre mogą myśleć, że ich objawy są normalne, a inne w nieskończoność odkładają leczenie.

30-letnia Joanne przygotowuje się do operacji, która – ma nadzieję – pomoże jej zmienić życie.

„Naprawdę nie chce ci się nic robić. Moja elektryczna poduszka stała się moim najlepszym przyjacielem. To jedyna rzecz, która naprawdę przynosi ulgę” – powiedziała.

W sierpniu ubiegłego roku zdiagnozowano u niej mięśniaki macicy, które są guzami nienowotworowymi, rosnącymi w macicy i na jej powierzchni. Mięśniaki powodowały u niej wybrzuszenie brzucha, nawet, gdy leżała płasko.

„Największy z nich jest prawdopodobnie wielkości niewielkiego kantalupa” – powiedziała. Ten mięśniak równocześnie naciska na kręgosłup kobiety.

„Jeśli leżę na plecach, czuję ogromny ucisk na plecy. Jeśli położę się na boku, można go dosłownie poczuć” – dodała.

Doktor Abraham Shashousa z Illinois Masonic, specjalizuje się w minimalnie inwazyjnych operacjach ginekologicznych, wliczając te przy użyciu robota chirurgicznego. Udało mu się usunąć mięśniaki Joanny podczas otwartej miomektomii, niezbędnej z powodu zaawansowanego stanu jej przypadku.

„Kobiety mogą mieć duże mięśniaki uciskający okrężnice i powodujące zaparcia. Mogą odczuwać duży nacisk na pęcherz moczowy, co powoduje częste oddawanie moczu. Na nerwy pleców również może wpływać ciężar mięśniaka i powodować ból pleców” – powiedział Shashoua.

Objawy mięśniaków mogą między innymi obejmować:

- zaparcia
- częste oddawanie moczu
- bóle pleców
- wzdęcia
- bóle podczas stosunku
- zmęczenie
- niedokrwistość
- bolesne i długotrwające miesiączki

„Muszę mieć w samochodzie ręczniki, bo może zdarzyć mi się wypadek. Ubieram się w zależności od niezbędnej ochrony sanitarnej. To jest okropne dla pacjentów. Dzielą się ze mną tymi historiami” – powiedziała doktor Cheryl Wolfe, wiceprezes ds. położnictwa na Rush University Medical Center, która leczy również pacjentki z mięśniakami.

„Na wizytę przyszła pacjentka, która opowiadała, jak rozmawiała ze swoim szefem podczas przygotowanej prezentacji i czuła, jak skrzepy krwi płyną jej po nogach. To naprawdę nie są odosobnione przypadki” – dodała.

Takie sytuacje dotyczą w szczególności kobiet kolorowych, które trzykrotnie częściej cierpią na mięśniaki.

„Około 80 procent naszych pacjentek to Afroamerykanki z mięśniakami. Często znalazły się w punkcie, kiedy chciały zajść w ciążę i powiedziano im, że te mięśniaki mogą wpływać na ich płodność” – powiedział Shashoua.

„Afroamerykanki mają gorsze historie choroby związane z mięśniakami macicy. Rozwijają się one w młodszym wieku” – twierdzi Elizabeth Stewart, konsultantka i profesor położnictwa i ginekologii w Mayo Clinic.

Stewart powiedziała, że mięśniaki są odpowiedzialne za prawie połowę wszystkich histerektomii wykonywanych w Stanach Zjednoczonych. Afroamerykanki są na nią dwukrotnie częściej na rażone. Częściowo może dlatego, że mięśniaki potrafią się odnawiać, nawet po usunięciu chirurgicznym. Histerektomia to chirurgiczny zabieg usunięcia macicy.

W mediach społecznościowych wiele kobiet otwarcie opowiedziało o tym, że po swojej drugiej lub trzeciej miomektomii (chirurgicznym usunięciu mięśniaków) ostatecznie zdecydowały się na zabieg usunięcia macicy, aby w końcu poradzić sobie z tą chorobą.

Stewart przeprowadziła kilka badań nad mięśniakami, ale powiedziała, że „jest to niedostatecznie zbadany obszar, szczególnie biorąc pod uwagę, jak powszechny jest to problem”.

Co powoduje mięśniaki? I dlaczego problem nieproporcjonalnie częściej dotyka czarnoskórych kobiet? Hormony takie jak estrogen i progesteron powodują ich wzrost. Przez dziesięciolecia lekarze wierzyli, że mogą istnieć związki genetyczne, ale eksperci badają teraz inne możliwości.

„W wielu badaniach niedobór witaminy D wiąże się z ryzykiem włóknienia mięśni i wiemy, że kobietom i ciemniejszej skórze trudniej jest uzyskać witaminę D. Nikt nie był w stanie stwierdzić, czy kuracja witaminą D lub przywrócenie jej naturalnego poziomu, może zmniejszać ryzyko włóknienia i właśnie to chcielibyśmy sprawdzić” – powiedziała Stewart.

Doktor Shashoua usunął 14 mięśniaków z macicy Joanne. Ten o rozmiarze kantalupa ważył ponad półtora funta.

„Cieszę się, że mam z powrotem mój płaski brzuch. Już nie wyglądam, jakbym mogła być w ciąży” – powiedziała Joanne sześć tygodni po wycięciu mięśniaków. „Cieszę się, że to wszystko już za mną, ten cały ból, cierpliwość, wszystko, z czym wiązała się ta sytuacja, chociaż przyznaję, że bardzo się bałam”.

Nie wiedząc, co je powoduje, lekarzom trudno jest dokładnie powiedzieć, jak zapobiegać mięśniakom. To, co jednak wiedzą, to fakt, że im dłużej pacjentki zwlekają z podjęciem leczenia, pozostawia je z mniejszym wyborem opcji.

Monitor

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location