Kolejne miasteczka chcą przejść do fazy 4
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Grupa burmistrzów podmiejskich miasteczek twierdzi, że jest już gotowa, aby przejść do 4 fazy planu ponownego otwarcia, mimo że wytyczne stanowe wymagają, aby całe Illinois zaczekało z tym do 26 czerwca.

Burmistrz Orland Park, Keith Peaku twierdzi, że jego miasto i inne części stanu o niskim wskaźniku infekcji powinny już przechodzić do kolejnej fazy ponownego otwarcia.

"Każdy inny ekspert na świecie, WHO, CDC, rząd federalny, każdy stan bazuje na 14-dniowych okresach pomiędzy fazami, jedyne miejsce, gdzie tego nie robimy, to Illinois" - powiedział.

Burmistrz Burr Ridge, Gary Grasso, również należy do grona liderów społeczności na południowo-zachodnich przedmieściach, którzy błagają gubernatora Pritzkera o wcześniejsze przejście do kolejnej fazy.

"Zrobiliśmy wszystko, czego wymagał gubernator, i po prostu pomyślałem, że w nagrodę pozwoli naszym restauracjom otworzyć się w 50 procentach, zgodnie ze wszystkimi zasadami bezpieczeństwa" - powiedział.

Gubernator J.B. Pritzker twierdzi, że niektórzy z najlepszych ekspertów medycznych w kraju uważają, że jest jeszcze za wcześnie, aby pójść dalej, i zalecają zaczekanie do 26 czerwca, aby móc przejść do kolejnej fazy.

"Chociaż doceniamy wkład urzędników w całym stanie, burmistrz Orland Park nie jest ekspertem medycznym. Nasz plan 'Restore Illinois' został opracowany przez ekspertów ds. zdrowia publicznego i opiera się na łagodzeniu ograniczeń w ramach stopniowego podejścia, aby upewnić się, że nie dojdzie do wzrostu wskaźników pozytywności ani ilości hospitalizacji".

Ale Pekau twierdzi, że nie ma w tym logiki i będzie dalej naciskał, aż wszystko zostanie ponownie otwarte. Jego argument, że stanowy plan administracji gubernatora wymaga zbyt dużej ilości czasu między kolejnymi fazami, jest powszechną opinią w całym regionie i stanie, kiedy wiele firm walczy o przetrwanie.

"Możesz zamówić Ubera czy Lyfta i wsiąść na tyle siedzenie nieznanego ci samochodu, ale nie możesz jeździć wózkiem golfowym ze swoim najlepszym przyjacielem, aby zagrać w golfa - to po prostu nie ma sensu" - powiedział Peaku.

Orland Park planuje rozpocząć przechodzenie do kolejnej fazy w poniedziałek, otwierając basen Centennial Park, po wprowadzeniu ograniczeń obowiązujących w ramach trzeciej fazy planu ponownego otwarcia stanu.

Nic nie wskazuje na to, aby gubernator zaryzykował wcześniejsze niż planowane przejście do fazy 4.

JM