----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

19 września 2022

Udostępnij znajomym:

Prezydent Biden powiedział w niedzielnym wywiadzie dla stacji CBS News „60 Minutes”, że pandemia COVID-19 należy już do przeszłości. Program został nagrany kilka dni temu, gdy amerykański przywódca odwiedził Auto Show w Detroit.

„Pandemia się skończyła” – stwierdził Joe Biden. „Nadal mamy problem z covidem. Nadal ciężko nad tym pracujemy. Ale pandemia się skończyła. Jak możecie zauważyć, nikt nie nosi masek. Wszyscy wydają się być w całkiem dobrej formie, myślę więc, że to się zmienia (…).

Komentarze Bidena pojawiły się zaledwie kilka tygodni po tym, jak jego administracja poprosiła Kongres o miliardy dolarów na działania związane z koronawirusem, a eksperci ds. zdrowia wzywają Amerykanów do przyjęcia nowej zaktualizowanej szczepionki przed potencjalną falą zachorowań w okresie jesienno-zimowym.

To już nie pandemia?

National Institutes of Health definiuje termin jako „epidemię choroby lub inny stan zdrowia, który występuje na rozległym obszarze (wiele krajów lub kontynentów) i zwykle dotyka znaczną część populacji”.

Na całym świecie odnotowano około 612 milionów przypadków koronawirusa. Liczba nowych dziennych zachorowań osiągnęła najwyższy poziom w styczniu w wielu krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych (806,987), Francji (366,554) i Indiach (311,982) – wynika z informacji Our World in Data, międzynarodowej organizacji naukowców. Od tamtego czasu przeszliśmy długą drogę — w sobotę było około 493,000 przypadków na całym świecie — ale wciąż każdego dnia potwierdza się tysiące przypadków, a wiele szacunków może być nieprawdziwych, ponieważ wiele zachorowań nie jest zgłaszanych.

Liczba zgonów związanych z COVID-19 wciąż wynosi średnio około 400 dziennie w Stanach Zjednoczonych, co federalni urzędnicy ds. zdrowia uznali za „nadal zbyt wysoki” poziom. Zasygnalizowali również, że oczekuje się, iż ogłoszenie stanu zagrożenia zdrowia publicznego dotyczące COVID-19 zostanie odnowione co najmniej raz w tym roku.

Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom złagodziły ograniczenia związane z COVID-19, takie jak wydawanie tych samych wytycznych zarówno dla zaszczepionych, jak i nieszczepionych Amerykanów oraz skrócenie okresu kwarantanny z 10 dni do pięciu. Jednak nie ogłosiły publicznie końca pandemii.

jm

----- Reklama -----