Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

“To jest praca życia, ale nie praca na całe życie” - mówił Rahm Emanuel na początku września 2018 roku, kiedy ogłaszał, że nie będzie ubiegać się o trzecią kadencję na stanowisku burmistrza. Pozostawia Chicago - jak mówi - lepiej przygotowane na przyszłość.

„Każdego dnia przez ostatnie siedem i pół roku starałem się robić wszystko, co w mojej mocy, aby poprawić edukację w naszych szkołach i uczelniach, ustabilizować finanse Chicago, przeciwdziałać przemocy, odbudować zaufanie mieszkańców miasta do policji oraz zmodernizować system transportu i infrastruktury miasta w różnych jej aspektach. Wspólnie nie unikaliśmy wyzwań” - ocenił Emanuel.

Burmistrz ogłosił swoją decyzję o zakończeniu kadencji w momencie, kiedy rozpoczynał się głośny proces oskarżonego o morderstwo, byłego chicagowskiego policjanta Jasona Van Dyke’a. W październiku 2014 r. 16 razy postrzelił on 17-letniego Laquana McDonalda na ulicy na południowym-zachodzie Chicago. 

Kontrowersje doprowadziły do federalnego śledztwa w departamencie policji, oskarżeń o krycie sprawy przez Urząd Miasta i tygodniowych protestów ulicznych, których uczestnicy wzywali Emanuela do rezygnacji. Przetrwał burzę i nadzorował szeroko zakrojone zmiany w departamencie policji, od mianowania nowego komendanta do przeglądu szkolenia i wdrażania programu kamer osobistych i paralizatorów dla funkcjonariuszy.

Czy Chicago jest bezpieczne?

„Rabunki, włamania i kradzieże samochodów są na poziomie najniższym od 20 lat. To wpływa na poczucie bezpieczeństwa. Liczba strzelanin i morderstw spada od dwóch lat. Nie jesteśmy jeszcze w miejscu, do którego dążyłem” - powiedział burmistrz w wywiadzie udzielonym dziennikowi “New York Times”. Przypomniał, że w ostatnich latach miasto zatrudniło 1,000 nowych funkcjonariuszy.

Najgorszy dzień…

Rahm Emanuel powiedział ostatnio, że morderstwo 15-letniej Hadiyi Pendleton, wzorowej uczennicy King College Prep z południa Chicago, do którego doszło w styczniu 2013 r., a potem spotkanie z jej pogrążonymi w żałobie rodzicami, to jeden z najgorszych momentów w czasie jego urzędowania. Została zastrzelona niedaleko od szkoły w parku na południu Chicago. Stała się przypadkową ofiarą rywalizacji gangów.

Przemoc z użyciem broni palnej jest jedną z kwestii, które nadal głęboko niepokoją byłego burmistrza.

„Muszę być szczery, bo nie rozumiem tego… Chodzi mi o to, że każdy może mieć gorszy dzień, może być zdesperowany, ale sama myśl, że taka osoba zabija kogoś na rogu ulicy (…), po prostu tego nie rozumiem” – powiedział Emanuel. „Wyjdę stąd wciąż bez odpowiedzi na to pytanie. Nie wiem, jak możesz upaść tak nisko, być tak zdesperowany, że odbierasz życie komuś innemu”.

Największy błąd…

Burmistrz Rahm Emanuel musiał się zmierzyć z pierwszym od 25 lat strajkiem nauczycieli w 2012 roku oraz podjąć niepopularną decyzję o zamknięciu 50 szkół publicznych, z których większość znajdowała się na południu i zachodzie miasta, w dzielnicach zamieszkanych głównie przez czarnoskórych i Latynosów.

Emanuel powiedział w wywiadzie dla “New York Times”, że jego błędem było zablokowanie podwyżki dla nauczycieli bez uzgodnienia tego z przewodniczącą ich związku zawodowego.

„To uczyniło mnie przeciwnikiem. Powinienem dać jej szansę, nawet jeśli powiedziała: to twój problem. Nie dałem jej szansy przy stole. To wywołało efekt domina”.

“Burmistrz 1 procenta”…

Poza sprawą nauczycieli Emanuel ściągnął także gniew niektórych wyborców w związku z rekordową podwyżką podatku od nieruchomości, którą wprowadził w celu dofinansowania zadłużonych funduszy emerytalnych policji. 

Głosy dotyczące jego rezygnacji podnoszono co jakiś czas w związku z zarzutami o doprowadzenie do pogłębiających się dysproporcji rozwoju południowych i zachodnich dzielnic dotkniętych przestępczością w porównaniu do północy. 

Co pozostawia …

„Kiedy wchodziłem przez te drzwi, tak, w Chicago mieliśmy kryzys fiskalny, mieliśmy kryzys gospodarczy, mieliśmy kryzys zatrudnienia, mieliśmy kryzys edukacyjny, a także kryzys w kwestii zaufania społecznego” – powiedział, dodając, że osiem lat później nastąpiła zauważalna zmiana powiedział Emanuel. Uważa, że zostawia Chicago lepiej przygotowane na przyszłość.

Jego osiągnięciach na stanowisku burmistrza obejmują wprowadzenie i rozszerzenie całodziennych, bezpłatnych zajęć w przedszkolach w całym mieście, czy stały wzrost liczby absolwentów szkół średnich. Burmistrz Emanuel z pasją wspierał placówki kulturalne w Chicago. Doprowadził do renowacji Uptown Theatre czy Theater on the Lake w dzielnicy Lincoln Park.

Rada dla burmistrz Lightfoot?

Nie rozmawiam o radach, które dałem Clintonowi. Nie rozmawiam o radach, które dałem Obamie. I nie zamierzam mówić o tym, czy Lori Lightfoot chce moich rad. W przeciwnym razie nie można mi ufać” - odpowiedział.

Co dalej?

„Będę miał wiele różnych rzeczy. Mam zamiar brać udział w publicznej debacie politycznej. I będę obecny w świecie biznesu” - powiedział Emanuel w wywiadzie z “New York Times”.

Już wiadomo, że będzie obecny w mediach krajowych. Telewizja ABC News zaoferowała mu stanowisko stałego komentatora. Emanuel będzie więcej pisał dla magazynu “The Atlantic”, z którym już współpracował.

Od końca października 2018 r. Emanuel napisał 12 artykułów. Jego ostatni tekst (“It’s Time to Hold American Elites Accountable for Their Abuses”) poświęcony odpowiedzialności amerykańskich elit za nadużycia, “The Atlantic” opublikował we wtorek.

Rahm Emanuel został zaprzysiężony na 55. burmistrza Chicago 16 maja 2011 roku. Stanowisko objął po Richardzie M. Daleyu, który rządził naszym miastem nieprzerwanie przez 22 lata.

Rahm Emanuel był pierwszą w historii miasta osobą pochodzenia żydowskiego na tym stanowisku. Pierwotnie jego kandydatura została niemal odrzucona, bo pojawiły się wątpliwości związane z wymogiem rocznej rezydencji na terenie Chicago. Emanuel do rodzinnego miasta powrócił z Waszyngtonu po tym, jak pozostawił pracę na stanowisku szefa kancelarii Białego Domu po zwycięstwie w wyborach Baracka Obamy.

Wcześniej był kongresmenem USA z 5. dystryktu Illinois. Wybory w okręgu na północy Chicago wygrał w 2002 r. Przed karierą polityczną zajmował się finansami. Jako inwestor zarobił $16 mln. w ciągu trzech lat przed przejściem do Kongresu USA oraz dodatkowo $320,000 w 14-miesięcy na stanowisku dyrektora działu ds. pożyczek na nieruchomości w Freddie Mac. 

Na drugą kadencję został wybrany 7 kwietnia 2015 r., ale dopiero w drugiej turze wyborów, która została przeprowadzona pierwszy raz od zmiany ordynacji wyborczej w 1995 roku. Ostatecznie Emanuel w walce o reelekcję pokonał komisarza powiatowego Jesusa “Chuy” Garcię. 

JT

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (1)

This comment was minimized by the moderator on the site

Nareszcie !!!

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location