Koszt śmiecenia
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Departament Transportu w Illinois przypomina kierowcom o kosztach związanych ze śmieceniem.

„Chociaż IDOT jest zaangażowany w utrzymanie pozytywnego wizerunku stanu Illinois, zlecając naszym zespołom konserwacyjnym zbieranie śmieci z poboczy naszych dróg, potrzebujemy twojej pomocy” – zaapelował pełniący obowiązki sekretarza transportu stanu Illinois Omer Osman. „Jeśli wyższe temperatury sprawiają, że masz ochotę wyrzucić opakowanie po jedzeniu lub puszkę przez okno samochodu, nie rób tego. Śmieci to coś więcej niż brzydota. Mają rzeczywisty, negatywny wpływ zarówno na środowisko, jak i na nasze społeczności”.

Pam Osborne, dyrektor wykonawcza Keep Northern Illinois Beautiful w Rockford, mówi, że wyrzucanie śmieci i niedopałków papierosów przez szyby samochodowe oraz wyrzucanie pojemników po jedzeniu na wynos na parkingach przekłada się na koszta sprzątania wynoszące 6.1 miliona dolarów rocznie.

„To bardzo przykre widzieć śmieci w całym mieście” – powiedziała. „Może ludzie myślą, że sami wyrzucają niewiele i tak naprawdę nie ma to znaczenia, ale jeśli pomnoży się tę ilość przez tysiące ludzi, okazuje się, że wszyscy wyrzucamy naprawdę dużo śmieci”.

W tym roku problem śmieci tylko się pogorszył z powodu Covid-19.

„Ludzie wyrzucają maski i rękawiczki na parkingach” – powiedziała. „Na tych przedmiotach znajduje się wiele bakterii. I ktoś musi to posprzątać”.

Kampania IDOT „Pomyśl, zanim wyrzucisz” to sposób na uświadomienie mieszkańcom stanu kosztów związanych ze śmieciami.

Nie jest trudno we właściwy sposób pozbywać się własnych śmieci, to kwestia wyrobienia odpowiednich nawyków – twierdzi Osborne. „W samochodzie miej worek na śmieci, a kiedy wrócisz do domu, wyrzuć torbę do śmieci, zanim jeszcze wejdziesz do domu”.

Keep Northern Illinois Beautiful współpracuje z grupami szkolnymi, mając nadzieję, że dzieci przekażą rodzicom treści dotyczące dbania o środowisko.

„Dzieci to rozumieją” – mówi Osborne. „Rozumieją, że kiedy zanieczyszczane są drogi wodne, zabija to rośliny i zwierzęta”.

Tworzywa sztuczne wydzielają toksyny, gdy się rozkładają. Im dłużej znajdują się na zewnątrz w pogodne dni, tym bardziej przypominają wyglądem i zapachem pokarm dla ptaków i zwierząt, twierdzi Osborne. Ryby i zwierzęta nie trawią plastiku. Zjadają go i umierają.

Environmental pollution. Selective focus of litter lying on the grass in the park

24 kwietnia Keep Illinois Beautiful, jak co roku, organizuje dzień sprzątania z udziałem wolontariuszy. Osoby fizyczne, firmy i grupy są zachęcane do rejestracji i pomocy.

Aby uzyskać więcej informacji na ten temat należy odwiedzić stronę Keep Northern Illinois Beautiful lub zadzwonić pod numer: 815-637-1343.

jm