----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

To miała być już 30. gala wręczenia nagród Fundacji Jamesa Bearda (JBF), czyli potocznie zwanych „kulinarnymi Oscarów”. Restauratorzy i szefowie kuchni na werdykt będą musieli jeszcze poczekać. Wydarzenie miało się odbyć w tym tygodniu w Chicago, ale z powodu obecnej sytuacji epidemiologicznej gala została odwołana, a władze fundacji za pośrednictwem transmisji internetowej ogłosiły finalistów. Ośmioro z nich to restauratorzy i kucharze z Chicago i okolic.

W kategorii najlepszych szefów kuchni w regionie Wielkich Jezior (Illinois, Indiana, Michigan, Ohio) nominowani zostali:

  • Jason Hammel z „Lula Cafe”
  • Gene Kato z „Momotaro”
  • Noah Sandoval z „Oriole”
  • John Shields i Karen Urie Shields ze „Smyth”
  • Erick Williams z „Virtue”
  • Lee Wolen z „Boka”

Są także 2 nominacje dla restauracji. Wyróżniona, i to nie po raz pierwszy, została Spiaggia w kategorii „wina”, oraz bar Lost Lake w kategorii „drinki”. Mimo tego, że gala została odwołana, to moment ogłoszenia nominacji nie był przypadkowy:

„To dla nas jasne, że ci, których praca w ubiegłym roku zaowocowała awansem do półfinału - a być może ostatecznie doprowadzi do zwycięstwa, zasługują na uznanie. Osoby, z którymi się skonsultowaliśmy uważały, że nagrody mogą także dać promyk nadziei branży gastronomicznej w tych szczególnie trudnych dla niej czasach” – powiedział Mitchell Davis z JBF.

Kulinarne Oscary, jak potocznie określa się nagrody przyznawane przez fundację imienia Jamesa Bearda (James Beard Foundation Awards) zostały ustanowione w 1990 roku. Zwycięzców wybiera się w drodze głosowania, w którym bierze udział ponad 600 profesjonalistów z branży kulinarnej w Stanach Zjednoczonych. Wyróżnione osoby otrzymują wykonane z brązu medaliony w podobizną Jamesa Bearda oraz specjalne certyfikaty od fundacji jego imienia. Fundacja została założona w Nowym Jorku w 1986 roku przez Petera Kumpa, który był studentem Bearda, legendy amerykańskiej branży kulinarnej. James Beard, który zmarł 1981 roku, założył w 1955 roku szkoły gastronomiczne swojego imienia (The James Beard Cooking School) w Nowym Jorku i rodzinnym Oregonie. Prowadził także telewizyjne programy kulinarne. W latach 20-tych ubiegłego wieku mieszkał we Francji. Wpływy kuchni tego kraju były bardzo wyraźne w sztuce kulinarnej, którą promował.

W ubiegłym roku restauratorzy z Chicago otrzymali w sumie 17 nominacji do finałów w różnych kategoriach. Fundacja poinformowała, że gala odbędzie się prawdopodobnie 25 września w Chicago, ale w dalszym ciągu nie wiadomo w jakiej formule zostanie zorganizowana.

FK