Linia brzegowa w Chicago w coraz gorszym stanie
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Uznając niedawne szkody na wybrzeżu Chicago za „wyzwanie, którego nie jesteśmy w stanie rozwiązać samodzielnie”, burmistrz Lori Lightfoot ogłosiła w ubiegłym tygodniu stan klęski, oczekując działań na szczeblu stanowym i federalnym, a co za tym idzie, finansowania, które nie tylko pomoże poprawić sytuację po styczniowych burzach, ale także złagodzić przyszłe zniszczenia.

Ogłoszenie ma związek z powodziami i poważnymi uszkodzeniami linii brzegowej, infrastruktury i terenów rekreacyjnych w Chicago, do czego doszło w ubiegłym miesiącu, kiedy wiatry o prędkości ponad 50 mil na godzinę i fale o wysokości 23 stóp, uderzały w plaże nad jeziorem, parki i tereny mieszkalne.

„Jednym z największych atutów Chicago jest nasza linia brzegowa, a ze względu na powagę niedawnych burz, byliśmy świadkami nieodwracalnego uszkodzenia naszych plaż i infrastruktury nad jeziorem” – powiedziała Lightfoot. „Aby odpowiedzieć na bezpośrednie wyzwania, przed którymi stoi nasz brzeg, podkreślone przez burze w dniach 10-11 stycznia, ogłosiliśmy stan klęski, aby zapewnić miastu wsparcie potrzebne do rozwiązania tego problemu w perspektywie długoterminowej. Jesteśmy zaangażowani we współpracę ze wszystkimi zainteresowanymi stronami na szczeblu stanowym i federalnym, w celu ochrony i zachowania tego ważnego elementu krajobrazu Chicago”.

Na prośbę burmistrz Lightfoot, gubernator JB Pritzker w ubiegłym tygodniu ogłosił stan klęski dla powiatów Coook i Lake, co upoważnia Illinois Emergency Management Agency (IEMA) do koordynowania zasobów stanowych w celu udzielenia pomocy, a także wsparcia finansowego i pomocy na stopniu federalnym.

Miasto podjęło już liczne kroki, aby zapobiegać dalszej erozji i chronić infrastrukturę wzdłuż brzegu jeziora. Ponad 5,000 stóp barier ochronnych i p1,000 stóp worków z piaskiem zostało zainstalowanych w najbardziej zagrożonych miejscach, aby chronić przed powodziami. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy na plażach Juneway, Howard i Rogers na północnej stronie miasta zainstalowano ponad 10,000 metrów sześciennych nasypu skalnego, aby powstrzymać dalsze uszkodzenia i erozję, a departamenty miasta współpracują z Army Corps of Engineers w celu zainstalowania podobnej ochrony od 48 do 50 ulicy, co miałoby rozpocząć się w marcu – wynika z informacji biura burmistrz.

JM