----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

W tym tygodniu miejskie władze potwierdziły, że wszystkie letnie festiwale, które stały się tradycją Chicago zostają odwołane z powodu pandemii koronawirusa. Chodzi o Chicago Air and Water Show, Taste of Chicago i festiwal Lollapalooza. Każde z nich zasilało miejski budżet milionami dolarów.

Tych pieniędzy nie będzie, będą kary. Umowy zawierane z urzędem miasta na organizację wydarzeń, czyli np. festiwali mają różne formy i zapisy, ale menadżerowie Lollapaloozy będą musieli zapłacić karę w wysokości… $750,000. Nie wywiązali się kontraktu. Wszystko jest zgodne z prawem, a taka kwota została zapisana w umowie, w związku z tym nie ma mowy o niejasnościach. Gdyby festiwal nie odbył się z winy organizatora, spółka musiałaby zapłacić $1.5mln, a ponieważ jest to spowodowane siłą wyższą, niezależną od czynnika ludzkiego, to do miejskiej kasy trafi połowa tej kwoty. Środki zasilą budżet Zarządu Parków w Chicago (Chicago Park District).

„Chicago Park District i organizatorzy festiwalu Lollapalooza wspólnie pracowali nad umową, której jeden z zapisów dotyczy przeszkód podczas organizacji festiwalu wynikających z tzw. siły wyższej. Zgodnie z zapisami kontraktu firma C3, odpowiedzialna za organizację imprezy zapłaci Chicago Park District $750,000. Środki zostaną przeznaczone na rewitalizację miejskich parków…” – brzmi fragment oświadczenia CPD

Umowa na organizację festiwalu Lollapalooza została podpisana przez organizatorów i przedstawicieli urzędu miasta w 2012 roku, wygasa w przyszłym. Burmistrz Lightfoot już zapowiedziała, że zostanie przedłużona.

Tegoroczna edycja Lollapaloozy miała się rozpocząć 30 lipca, a zakończyć 2 sierpnia, tradycyjnie - w Grant Parku. To wydarzenie międzynarodowe, a odwołane zostało nie tylko to w Chicago, artyści nie pojawią się też m.in. w Berlinie i Paryżu. W Wietrznym Mieście każdego roku w wydarzeniu uczestniczyło łącznie ponad 400,000 osób. Organizatorzy zapewnili, że już pracują nad wirtualną edycją. Wyjątkowo, tylko w tym roku. Odbędzie się w tych samych dniach, w których impreza miała się odbyć pierwotnie.

FK