Latające taksówki
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Mający siedzibę w Chicago, jeden z największych na świecie przewoźników lotniczych idzie z duchem czasu. United Airlines, bo o tej firmie mowa, rozpoczął współpracę z kalifornijską spółką Archer, a owocem tego związku ma być elektryczna, latająca taksówka. Dzięki niej klienci będą mogli zostać przetransportowani np. ze swoich domów na konkretne lotnisko, a tam z elektrycznej maszyny będą mogli przesiąść się do właściwego samolotu pasażerskiego. Przewoźnik chce wykorzystać elektryczne samoloty szczególnie na terenach gęsto zaludnionych – czyli m.in. na terenie Chicago – zapewniając pasażerom transport chociażby na lotnisko O’Hare. Będzie to więc alternatywa dla kolejek czy taksówek samochodowych.

United planuje zakup nawet 200 w pełni elektrycznych „taksówek powietrznych” - z możliwością pionowego startu i lądowania w celu szybkiego, bezpiecznego i optymalnego transportu klientów na lotnisko przy minimalnym wpływie na środowisko. Wiadomo więc, że będzie to maszyna wyglądem przypominająca helikopter, ale ze znacznie większą ilością silników. Samolot Archera będzie mógł przewozić pasażerów na dystansie około 60 mil przy prędkościach dochodzących do 150 mil na godzinę. Dyrektor generalny United, Scott Kirby jest szczególnie dumny z tego projektu, bo jak sam stwierdza – jest to kolejny krok, którego celem jest dekarbonizacja podróży lotniczych.

„Współpracując z Archerem, United pokazuje przemysłowi lotniczemu, że jest już czas na przyjęcie czystszych i bardziej wydajnych środków transportu. Dzięki odpowiedniej technologii możemy ograniczyć negatywny wpływ samolotów na planetę, ale musimy bazować na firmach, które szybko to urzeczywistnią i znajdą sposoby, dzięki którym te pomysły będzie można zrealizować” – dodaje Kirby

Archer ma zaprezentować swój pierwszy samolot eVTOL – bo tak będzie się oficjalnie nazywał jeszcze w tym roku. Z kolei produkcja ruszy dwa lata później. United pomoże w uzyskaniu certyfikatu Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA), po czym kupi prawdopodobnie 200 tego typu maszyn. Archer poinformował, że kontrakt opiewa na miliard dolarów z opcją na pozyskanie dodatkowych 500 milionów.

W grudniu ubiegłego roku linie United Airlines zobowiązały się do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Jednym ze sposobów ma być użycie technologii wychwytywania dwutlenku węgla z powietrza.

jm