31 sierpnia 2018

Udostępnij znajomym:

Lekarze coraz lepiej rozumieją, w jaki sposób używanie marihuany może wpływać na produkcję mleka matki karmiącej piersią i jak długo może być odczuwalne jej działanie.

Badanie opublikowane w poniedziałek w czasopiśmie Pediatrics wykazało, że niski poziom związków chemicznych THC zawartych w marihuanie, pozostaje w mleku matki do sześciu dni po tym, jak paliła ona trawkę, spożywała czy w jakiejkolwiek innej formie przyjmowała marihuanę.

„To, czy oznacza to, że konkretny poziom lub jakikolwiek poziom tych metabolitów może negatywnie wpływać na rozwój dziecka, jest w tym momencie niezbadane” – powiedziała Christina Chambers, profesor pediatrii z University of California w San Diego i dyrektor ds. badań klinicznych Departamentu Pediatrii w szpitalu dziecięcym UCSD & Rady.

„Ważne jest, aby znać odpowiedzi na te pytania i aby porady, które pediatrzy i położnicy dają kobietom w ciąży i karmiącym piersią, opierały się na solidnych dowodach” – powiedziała. „Jest to wezwanie do działania, aby podjąć kolejne kroki w celu zbadania długoterminowych skutków na zdrowie dzieci”.

Oddzielne badania, opublikowane w ubiegłym roku w czasopiśmie medycznym JAMA, wykazały, że częstotliwość zażywania marihuany przeprowadzona na próbie 279,4357 kobiet w ciąży z Kalifornii, wzrosła z 4.2 procent do 7.1 procent w latach 2009-2016.

Lekarze i naukowcy przyjrzeli się bliżej konsekwencjom zdrowotnym używania marihuany podczas karmienia piersią, ponieważ kobiety w Stanach Zjednoczonych uzyskały większy dostęp poprzez zalegalizowanie rekreacyjnego użycia marihuany w kilku stanach.

Dziewięć stanów, w tym Alaska, Kalifornia, Kolorado, Maine, Massachusetts, Nevada, Oregon, Vermont i Waszyngton oraz Dystrykt Kolumbii, pozwalają na sprzedaż marihuany do celów rekreacyjnych, jak i medycznych.

Pytanie brzmi, czy to ma znaczenie?

Naukowcy przeanalizowanie stężenie wpływającego na mózg związku chemicznego THC oraz innych związków w mleku kobiecym u 50 kobiet, które zgłosiły używanie marihuany. Kobiety miały dzieci w wieku od noworodków do starszych niż 12 miesięcy.

W latach 2014-2017 kobiety dostarczyły 54 próbki mleka, które zostały przeanalizowane na Uniwersytecie Kalifornijskim, w laboratorium Mommy’s Milk w San Diego badającym ludzkie mleko. Kobiety również zgłosiły w ankietach, czy miały kontakt z marihuaną, lekami lub innymi substancjami w ciągu 14 dni przed pobraniem mleka.

Po przeanalizowaniu próbek naukowcy odkryli, że THC były wykrywalne w 34 - czyli 63% - z 54 próbek. Stężenie THC w tych próbkach wynosiło 9.47 nanogramów na mililitr. Naukowcy stwierdzili również, że pięć – czyli 9% - z 54 próbek miało mierzalne stężenie cannabidiolu, innej substancji chemicznej z konopi indyjskich. Następnie naukowcy obliczyli, ile THC przyjmie dziecko w wyniku tej koncentracji.

Biorąc pod uwagę częstotliwość karmienia piersią, ilość spożytego mleka i inne czynniki, naukowcy oszacowali, że hipotetyczne 3-miesięczne dziecko ważące 6.1 kg, czyli 13 funtów, otrzyma ok. 0.040 nanogramów THC na mililitr mleka.

„Pytanie brzmi: czy to ma znaczenie? Czy jest możliwe, aby nawet niski poziom w mleku miał wpływ na rozwój neurologiczny dziecka? Nie znamy odpowiedzi na to pytanie” – powiedziała Chambers.

Badanie miało pewne ograniczenia, w tym fakt, że naukowcy opierali się informacjach przekazanych przez kobiety, dotyczące ich stosowania lub ekspozycji na marihuanę. Naukowcy nie zbadali także tego, jakie poziomy THC lub innych związków występują u dzieci karmionych piersią, polegając zamiast tego na własnych szacunkach.

Jednak Chambers dodała, że planowane są kolejne badania.

„Jest to sprawdzalna hipoteza i coś, co chcemy kontynuować, próbując odpowiedzieć sobie na bardzo istotne pytanie” – powiedziała.

W jaki sposób związki chemiczne mogą dostać się do mleka matki?

Póki co, badanie „próbuje wypełnić dużą lukę w powiadanej wiedzy na temat używania marihuany i karmienia piersią” – powiedziała doktor Robyn Hosager-Boehrer, profesor i szefowa położnictwa i ginekologii na University of Texas William P. Clements Jr. University Hospital w Dallas.

THC lub inne składniki marihuany mogą dostać się do mleka matki, ponieważ naczynia krwionośne w piersi zapewniają dostęp do gruczołów, w których wytwarzane jest mleko – wyjaśniła Horsager-Boehrer, która nie była bezpośrednio zaangażowana w badanie.

Ten dostęp pozwala na przenoszenie związków chemicznych lub lekarstw zawartych w krwi do mleka matki, w zależności od „wielkości związku, stężenia w macierzystym krwioobiegu i tego, czy lek lub substancja chemiczna jest związana z tłuszczami i białkami” – powiedziała Horsager-Boehrer. „THC jest łatwo rozpuszczalne w tłuszczu, a ponieważ mleko matki ma wysoką zawartość tłuszczu, rezultaty tych badań nie są zaskakujące” – powiedziała na temat badania.

Jednak w badaniu nie zbadano bezpośrednio wpływu na niemowlęta.

„Aby się temu przyjrzeć, musielibyśmy najpierw sprawdzić, czy poziomy w mleku przekładają się na poziomy we krwi niemowląt” – powiedziała doktor Melissa Bartrick, profesor medycyny na Cambridge Health Alliance i Harvard Medical School w Massachusetts, która nie była zaangażowania w badania.

„Musielibyśmy zbadać wpływ na zdolności poznawcze, intelektualne i behawioralne u dzieci w odniesieniu do poziomów zaobserwowanych we krwi, eliminując jednocześnie czynniki zakłócające, takie jak ekspozycja w czasie ciąży lub skutki rodzicielstwa pod wpływem” – powiedziała. „Dlatego niewiele możemy wywnioskować z tych badań, oprócz tego, aby zasugerować kolejne”.

Amerykańska Akademia Pediatrii opublikowała nowy raport kliniczny towarzyszący badaniu, z zaleceniami dla kobiet karmiących piersią lub w ciąży, które używają marihuany.

W zaleceniach stwierdza się, że marihuany nie należy stosować w czasie ciąży i niezalecane jest stosowanie marihuany w okresie karmienia piersią, jednocześnie zwracając uwagę na to, aby kobiety otrzymały inforamcje o braku ostatecznych badań na ten temat i ostrzeżenia dotyczące potencjalnie niekorzystnego wpływu THC na ciążę i rozwój dziecka.

Monitor

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Crystal Care of Illinois

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor