----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

„Każdy, kto jest w pełni zaszczepiony, może przebywać wewnątrz i na zewnątrz, brać udział w dużych lub małych wydarzeniach bez noszenia maseczki czy zachowania dystansu społecznego. Jeśli jesteś w pełni zaszczepiony, możesz zacząć robić rzeczy, które przestałeś robić z powodu pandemii” - poinformowała w czwartek szefowa CDC Rochelle Walensky. Od tej zasady są wyjątki – według nowych regulacji osoby zaszczepione nadal muszą nakładać maskę w środkach transportu publicznego: autobusach, pociągach, samolotach. Obowiązek pozostaje też w takich miejscach, jak szpitale, więzienia i schroniska dla bezdomnych. Osoby uważane za w pełni zaszczepione to te, które są dwa tygodnie po otrzymaniu drugiej dawki szczepionki Pfizer-BioNTech lub Moderna lub jednodawkowej szczepionki Johnson & Johnson.

Reakcja biznesu

Jako jedne z pierwszych na nowe zalecenie CDC zareagowały sieci Walmart i Costco. Obie poinformowały w piątek, że ich klienci, którzy są w pełni zaszczepieni przeciwko Covid-19, nie będą musieli nosić masek na terenach sklepów, chyba że jest to wymagane przez lokalne prawo. Od wtorku także pracownicy sieci Walmart mogą pracować bez maseczek – jeżeli są w pełni zaszczepieni (ta regulacja wejdzie w życie we wtorek 18 maja). Takie same złagodzone restrykcje będą obowiązywały w sklepach Trader Joe's i kawiarniach Starbucks – tam z kolei maseczki także nie będą obowiązkowe dla osób zaszczepionych, ale szczegółowo regulować to będzie lokalne prawo – w zależności od położenia danego lokalu.

Są wyjątki

Jednym z takich wyjątków jest CVS, który jeszcze nie zastosował się do wytycznych CDC.

„Obecnie ponownie oceniamy nasze stanowisko w sprawie noszenia masek, biorąc pod uwagę nowe wytyczne CDC. Do czasu zakończenia tej oceny, obowiązujące zasady firmy dotyczące zakrywania ust, nosa i utrzymywania dystansu społecznego w naszych sklepach pozostają w mocy” - powiedział Joe Goode, rzecznik CVS. Podobnie wygląda sytuacja w sieciach Walgreens i Macy's. Przedstawiciele Home Depot poinformowali, że nadal będą przestrzegać swoich zasad nakazujących klientom i pracownikom noszenie masek bez względu na przyjęcie szczepionki.

Skąd te różnice?

Związki reprezentujące pracowników sklepów spożywczych i detalistów oficjalnie zakomunikowały, że takie punkty powinny nadal wymagać od klientów noszenia masek przede wszystkim w celu ochrony pracowników - bez względu na wydane zalecenia CDC. Marc Perrone, prezes związku „United Food and Commercial Workers”, powiedział, że wytyczne rządowego centrum są mylące i nie zostały wystarczająco dobrze przemyślane. Zdaniem eksperta nie wiadomo, jak wpłyną na pracowników, którzy często są narażeni na kontakt z klientami, którzy nie są zaszczepieni i odmawiają zasłaniania ust i nosa. W podobnym tonie wypowiedziała Lisa LaBruno, wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Liderów Przemysłu Detalicznego. Stwierdziła, że nowe wytyczne nie są jednoznaczne dla sprzedawców detalicznych, ponieważ nie są w pełni zgodne z niektórymi stanowymi i lokalnymi przepisami.

„Te sprzeczne stanowiska stawiają sprzedawców detalicznych i ich pracowników w niewiarygodnie trudnej sytuacji”.

fk