----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Miasto postanowiło, że od tego piątku wszyscy przebywający w pomieszczeniach publicznych muszą ponownie wkładać maski zakrywające usta i nos. Decyzja podjęta została w wyniku rosnącej liczby przypadków Covid-19 - już ponad 400 potwierdzonych dziennie.

Obowiązek dotyczy wszystkich osób powyżej 2 roku życia, niezależnie od stanu szczepienia. Dotyczy to wszystkich miejsc użyteczności publicznej, jak sklepy, bary, restauracje, muzea, siłownie, klatki schodowe w budynkach, widny, itd. Maski można będzie zdejmować do posiłku i podczas wykonywania czynności wymagających jej zdjęcia. Pracownicy mogą je zdejmować w miejscach niedostępnych dla osób postronnych.

Średnia liczba nowych, dziennych przypadków zachorowań w Chicago wynosi w tym tygodniu 419. To o 21 procent więcej, niż w poprzednim tygodniu. Natomiast liczba hospitalizacji i zgonów – które zwykle są opóźnione w stosunku do zachorowań -  spadła odpowiednio o 18 i 24 procent.

„Chcę, aby było jasne: ryzyko hospitalizacji i śmierci dotyczy szczególnie osób, które nie są zaszczepione” – powiedziała komisarz Departamentu Zdrowia Publicznego Chicago, dr Allison Arwady. „Gdy pojawiła się szczepionka, zaobserwowaliśmy, że spadły inne wskaźniki (…).Hospitalizacja i zgony pozostają u nas na niskim poziomie dlatego, że szczepionka jest dostępna dla wszystkich  dorosłych”.

W jakich miejscach

Podobnie jak w obowiązujących wcześnej rozporządzeniach: maski muszą być zakładane we wszystkich miejscach użyteczności publicznej, ale można je zdejmować w restauracjach, barach i innych lokalach, tylko podczas spożywania posiłków lub napojów. Maski można również zdjąć w przypadku niektórych czynności, które wymagają ich usunięcia, takich jak golenie brody lub pielęgnacja twarzy. A pracownicy mogą zdejmować maski w miejscach, które nie są otwarte dla publiczności — na przykład w dwoich boksach biurowych — pod warunkiem, że pozostają w miejscu i zachowują dystans co najmniej 6 stóp od innych. 

Nakaz będzie obowiązywał tak długo, jak dzienna liczba zachorowań w Chicago przekraczała będzie 400.

Inne ograniczenia?

Na razie nie. Chyba, że gwałtownie wzrosną wskaźniki hospitalizacji lub jeśli dzienna liczba przypadków przekroczy 800. Wówczas możliwe jest wprowadzenie kolejnych ograniczeń. Maski pozostają dalej obowiązkowe w środkach transportu publicznego, placówkach opieki zdrowotnej, szkołach, zakładach karnych i podczas zgromadzeń. Nie ma zmian w ograniczeniach liczebności w miejscach publicznych.