----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Choć już bez tak wielkich ograniczeń jak w ubiegłym roku, część zaplanowanych obchodów wciąż przebiegać będzie w nieco innej formie. Tylko w wybranych miastach powrócą parady, w większości będą to stacjonarne obchody transmitowane na żywo.

Dzień Pamięci obchodzony jest tradycyjnie w ostatni poniedziałek maja i poświęcony pamięci żołnierzy amerykańskich poległych we wszystkich wojnach i konfliktach zbrojnych.

Zwykle w całym Illinois odbywają się z tej okazji parady, msze czy zloty weteranów. Ponieważ Chicago przygotowuje się do pełnego otwarcia przed 4 lipca, do wydarzeń zaplanowanych z okazji Memorial Day powrócą pozory normalności.

"Pandemia wpłynęła na anulowanie parad upamiętniających Memorial Day w ubiegłym roku, ale życie zaczyna wracać do normy dzięki intensywnej dystrybucji szczepionek" - donosi Fox News. "Dzięki tym zmianom powracają parady, pozwalające Amerykanom uhonorować mężczyzn i kobiety, którzy służyli w siłach zbrojnych Stanów Zjednoczonych".

Parady na razie tylko w kilku wybranych miastach USA, z ograniczonym udziałem publiczności i z zachowaniem środków dystansu społecznego. W większości pozostałych organizowane są stacjonarne obchody upamiętniające to święto.

Chicago

Gen. John Logan - upamiętniony na pomniku z brązu w północno-zachodniej stronie miasta - był pomysłodawcą ustanowienia narodowego dnia honorującego weteranów. Tradycyjnie więc przed doroczną paradą pod jego pomnikiem odbywa się ceremonia złożenia wieńców. W tym roku miasto zamiast tego będzie gospodarzem specjalnej telewizyjnej transmisji na żywo w godzinach 11-12 w południe w sobotę - poinformował Departament Kultury Chicago. Będą to obchody mające zastąpić doroczną paradę. Na prawdziwą, z udziałem tłumów będziemy musieli jeszcze poczekać.

26 TWEET

Wszystkie Msze święte z udziałem wiernych na cmentarzach katolickich zostały odwołane z powodu COVID-19 - powiedziała rzeczniczka Archidiecezji Chicago - jednak niektóre kościoły mogą organizować msze prywatne.

Długi weekend zbiega się z ponownym otwarciem wielu letnich atrakcji w Chicago. W wielu z tych miejsc pojawią się elementy upamiętniające Memorial Day, choćby przy fontannie Buckingham, w kilku miejscach należących do dystryktu parków, czy Navy Pier.

Przedmieścia

Wiele miasteczek w okolicach Chicago również zaplanowało obchody, podobnie w nieco innym charakterze. Zainteresowanych konkretnymi planami odsyłamy na oficjalne strony internetowe miasteczek lub ich witryny na Facebook.

Jednak dla przykładu plany kilku miejsc: W Berwyn w poniedziałek odbędą się trzy ceremonie, w różnych godzinach i miejscach, z udziałem ograniczonej liczby osób. Bolingbrook przez cały świąteczny weekend będzie gospodarzem obchodów w Village Hall, gdzie wstęp jest bezpłatny. Okręg Carol Stream Park i Veterans of Foreign Wars Post 10396 uhonorują swoich weteranów o godzinie 11:00 w poniedziałek podczas ceremonii w Veterans Memorial Plaza. Transmisja na żywo będzie dostępna na Facebooku. Powiat DuPage kontynuuje internetowe obchody Dnia Pamięci. Każdy może publikować posty, aby uhonorować członków rodziny lub przyjaciół weteranów. Dodatkowo, wspomniana strona internetowa powiatu zawiera informacje edukacyjne i historyczne dotyczące długiego weekendu. Naperville rozpocznie paradę o 9 rano w poniedziałek, która zatrzyma się kilka razy na nabożeństwach przy różnych cmentarzach i kościołach. Ostatnim przystankiem będzie Central Park, gdzie według organizatora obchody zakończą się koncertem. W innej części aglomeracji, w Wood Dale, od 11:00 do 13:00 w poniedziałek mieszkańcy będą mogli oglądać tradycyjną, choć skróconą paradę z okien, tarasów i trawników, zachowując dystans społeczny i nosząc maski.

To tylko kilka wybranych przykładów. Większość miasteczek w aglomeracji planuje większe lub mniejsze uroczystości. Szczegóły na ich oficjalnych stronach internetowych.

rj