----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

W najbliższy wtorek były prezydent Barack Obama wspólnie z żoną Michelle, dołącza do gubernatora stanu Illinois JB Pritzkera i burmistrz Chicago Lori Lightfoot podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod Obama Presidential Center.

„Michelle i ja nie moglibyśmy być bardziej podekscytowani tym, że możemy rozpocząć budowę Centrum Prezydenta Obamy w społeczności, którą kochamy” – powiedział były prezydent.

Barack Obama w 2016 roku wybrał miejsce w historycznym parku nad jeziorem w południowej części Chicago, aby zbudować swoją bibliotekę prezydencką, w pobliżu miejsca, w którym rozpoczął karierę polityczną, poznał i poślubił swoją żonę i mieszkał z rodziną. Była pierwsza dama dorastała na południowej stronie miasta.

Ale proces planowania napotkał wiele przeszkód z powodu prawnej bitwy z konserwatorami parku i protestów aktywistów z sąsiedztwa, którzy obawiali się, że planowane centrum o wartości 500 milionów dolarów wysiedli z tej okolicy czarnych mieszkańców.

Rada Miasta Chicago od tego czasu zatwierdziła działania mające na celu ochronę lokalnych społeczności, a czteroletni federalny proces przeglądu, który był potrzebny ze względu na lokalizację centrum w Jackson Park – znajdującym się w Krajowym Rejestrze Miejsc Historycznych – został niedawno zakończony. Prace rozpoczęły się w połowie sierpnia.

„Ten projekt przypomniał nam, dlaczego South Side i ludzie, którzy tu mieszkają, są tak wyjątkowi” – powiedziała była pierwsza dama, dodając, że wysiłki utwierdziły ją i męża w przekonaniu, że przyszłość w South Side w Chicago rysuje się w jasnych barwach.

169

Barack Obama określił centrum jako miejsce programów młodzieżowych i zgromadzeń publicznych, które pobudzą gospodarkę w południowej części miasta, której części są zubożałe, poprzez przyciągnięcie uwagi, miejsc pracy i odwiedzających. Urzędnicy Fundacji szacują, że centrum pomoże stworzyć około 5,000 miejsc pracy, zarówno w trakcie budowy, jak i po jej zakończeniu. Fundusze zostaną zebrane z prywatnych darowizn.

Kompleks zajmie 19 akrów 540-hektarowego parku Jacksona i będzie obejmował muzeum, filię biblioteki publicznej, centrum sportowe, plac zabaw dla dzieci i tereny rekreacyjne. Dokumenty prezydenckie Obamy będą dostępne w formie cyfrowej.

Fundacja Obamy przekaże również do 3.5 miliona dolarów na publiczny obiekt lekkoatletyczny w okolicy, poinformowali urzędnicy miejscy.

jm