Mieszkańcy Illinois płacą jedne z najwyższych podatków
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Stanowe i lokalne podatki w Illinois należą do najwyższych w kraju – wynika z nowego raportu.

Według badań przeprowadzonych przez Tax Foundation, niezależną organizację non-profit zajmującą się polityką podatkowa, średnia łączna stawka podatku od sprzedaży w Illinois wynosi około 8.8 procent.

„Illinois ma siódmą najwyższą łączną stawkę podatku od sprzedaży w kraju” – powiedziała Katherine Loughead, starsza analityk ds. polityki w Tax Foundation. „To w pewnym sensie ma negatywny wpływ na konkurencyjność stanu w porównaniu do podatników w stanach, gdzie stawki są niższe”.

Stawka podatku od sprzedaży w całym stanie wynosząca 6.25 procent jest trzynastą najwyższą w kraju. Wszystkie stany graniczące z Illinois mają stawki podatku od sprzedaży niższe niż Illinois.

„Może to powodować sytuacje, kiedy mieszkańcy decydują się na większe zakupy w jurysdykcjach o niższych podatkach” – powiedziała Loughead. „Czy to na przedmieściach, a nie na przykład w mieście Chicago, gdzie łączna stawka jest naprawdę wysoka i wynosi 10.25%, czy nawet na granicy stanu z Wisconsin, gdzie stawka podatku od sprzedaży jest bardzo niska”.

„Illinois traci wiele dochodów, które mogłoby uzyskać z niektórych towarów i usług konsumpcyjnych” – dodaje Loughead.

Tennessee i Luizjana mają najwyższe stawki w kraju, podczas gdy pięć stanów nie posiada stanowych podatków od sprzedaży: Alaska, Delaware, Montana, New Hampshire i Oregon.

W raporcie zauważono, że podatki od sprzedaży są częścią ogólnej struktury podatkowej i należy je rozpatrywać w szerszym kontekście. Na przykład wspomniane Tennessee ma wysokie podatki od sprzedaży, ale nie ma podatku dochodowego od wynagrodzeń, podczas gdy w Oregonie nie ma podatku od sprzedaży, ale wysokie podatki dochodowe.

jm