Mniej kradzieży samochodów, więcej strzelanin
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

W lutym w Chicago odnotowano mniejszą ilość kradzieży samochodów z użyciem przemocy (carjacking) w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Liczba strzelanin i zabójstw pozostaje na tym samym poziomie, co w lutym 2020 roku.

Nowe miesięczne dane dotyczące przestępczości opublikowane w poniedziałek przez chicagowski departament policji wskazują, że ilość kradzieży samochodów spadła w lutym o około 45% - z 219 odnotowanych w styczniu do 121 w ubiegłym miesiącu. Wynika to prawdopodobnie częściowo z rekordowych opadów śniegu, które w niektórych częściach miasta przyniosły nawet 18 cali śniegu w ciągu jednego dnia, ale również ze wzmożonych działań policyjnych.

„Jestem dumny z pracy włożonej przez wszystkich naszych funkcjonariuszy, w tym tych, którzy skupili się na zmniejszaniu liczby kradzieży samochodów w Chicago” – stwierdził w wydanym oświadczeniu superintendent chicagowskiego departamentu, David Brown. „Wciąż mamy dużo pracy do wykonania, ale jestem przekonany, że kwestie bezpieczeństwa publicznego będą się poprawiać we wszystkich dziedzinach, gdy miasto i kraj wyjdą z pandemii Covid-19”.

Departament policji w styczniu dodał 40 funkcjonariuszy i czterech sierżantów do zespołów zajmujących się kradzieżami samochodów w każdym z pięciu rejonów detektywistycznych w Chicago.

Liczba zabójstw w lutym (31) nieznacznie spadła w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku (35) – wynika z danych CPD. Ale liczba strzelanin wzrosła – zarejestrowano 144 takie przypadki w porównaniu do 136 w lutym 2020 roku.

Jak dotąd w tym roku w Chicago doszło do 85 zabójstw. To 21% wzrost w stosunku do tego samego okresu w 2020 roku. Od początku roku zarejestrowano 345 strzelanin – to wzrost o 26% w porównaniu z rokiem ubiegłym

Mimo to CPD twierdzi, że przestępczość z użyciem przemocy (obejmująca zabójstwa, ciężkie pobicia, napady i rabunki z użyciem przemocy oraz przestępstwa seksualne) spadła o 6% od początku roku i o 17% w lutym w porównaniu z tym samym miesiącem 2020 roku. Według CPD obserwowany spadek liczby przestępstw z użyciem przemocy wynika ze zmniejszenia liczby rabunków (o 10%) oraz przestępstw na tle seksualnym (o 43%) w okresie od stycznia do lutego.

jm