MPA w hołdzie Świętemu Janowi Pawłowi II
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

W dniu 18 maja 2020 r. obchodzimy stulecie urodzin Świętego Jana Pawła II. Papież Jan Paweł II był niezwykłą osobą, która poruszyła i inspirowała życia milionów ludzi. Jego pielgrzymki zawiodły go do ponad 129 krajów. Podczas pielgrzymek, na spotkaniach z nim pojawiały się ogromne tłumy.

Podobnie było podczas wizyty w Chicago w październiku 1979 r. Jako kardynał i arcybiskup Krakowa Karol Wojtyła także wyjechał poza Polskę, a jego dwie podróże do Chicago z 1969 i 1976 roku zawierały w sobie wizytę w Muzeum Polskim w Ameryce. 

Aby uczcić jubileusz Świętego Jana Pawła II pracownicy Muzeum Polskiego w Ameryce przygotowali wybór dokumentów archiwalnych i fotografii przedstawiających wizyty kardynała Karola Wojtyły w muzeum w 1969 i 1976 roku. Można je znaleźć na stronie MPA. Krótkie wideo przedstawia stałą wystawę poświęconą Św. Janowi Pawłowi II w muzeum.

W Muzeum Polskim w Ameryce i trzech jego działach: archiwum, bibliotece i kolekcji sztuki przechowywane są pamiątki po wielkim Polaku, Świętym Janie Pawle II. Kolekcja jest stale uzupełniana w darach indywidualnych i grupowych. Najważniejsze pamiątki związane są z wizytami Kardynała Karola Wojtyły w Muzeum Polskim w Ameryce.

„Tylko naród z przeszłością może mieć przyszłość” – te słowa wygłosił Kardynał Karol Wojtyła podczas pierwszej wizyty w Muzeum Polskim w Ameryce, dnia 27 września 1969 roku.

Zapraszamy do wspólnego celebrowania setnej rocznicy urodzin Świętego Jana Pawła II. Był inspiracją, która ciągle nas dziś motywuje.

Ryszard Owsiany
Prezes Muzeum Polskiego w Ameryce