Na całym świecie rośnie liczba zgonów związanych z Covid-19
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

W ubiegłym tygodniu na świecie odnotowano ponad 5.2 miliona nowych przypadków Covid-19 – najwięcej w ciągu jednego tygodnia od czasu wybuchu pandemii – poinformował dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia, Tedros Adhanom Ghebreyesus w poniedziałek. Dodał, że liczby zachorowań rosły w gwałtownym tempie przez osiem ostatnich tygodni, a liczba zgonów rośnie piąty tydzień z rzędu. Światowa pandemia pochłonęła już ponad 3 miliony istnień ludzkich.

32

Tedros ostrzegł, że tempo pandemii przyspiesza nawet w czasie, gdy poszczególne kraje oferują swoim mieszkańcom programy szczepień.

„Dojście do 1 miliona zgonów zajęło dziewięć miesięcy, cztery miesiące, aby przekroczyć 2 miliony, a tylko trzy miesiące osiągnięcie 3 milionów” – powiedział. „Wielkie liczby mogą nas znieczulać, ale każdy z tych zgonów stanowi tragedię dla rodzin, społeczności i narodów”.

W momencie, kiedy najstarsza i najbardziej zagrożona część społeczeństwa została w dużej mierze zaszczepiona w wielu krajach, wirus rozprzestrzenia się wśród młodszych grup wiekowych. Tedros powiedział, że infekcje i hospitalizacje wśród osób w wieku od 25 do 59 lat rosną „w zastraszającym tempie”, prawdopodobnie z powodu wysoce zakaźnych wariantów i łagodzenia ograniczeń w wielu miejscach.

Obawy dotyczące większej liczby młodych dorosłych zarażonych Covid-19 zostały już zgłoszone przez lekarzy w niektórych najbardziej dotkniętych rejonach, np. w Brazylii, gdzie nowy wariant spowodował druzgocący wzrost liczby hospitalizacji i zgonów. Indie cierpią z powodu tragicznej drugiej fali wirusa i występuje tam znaczna część światowych infekcji. W kraju odnotowano ponad 200,000 nowych przypadków każdego z ostatnich sześciu dni - prawie 1.5 miliona w ciągu ostatniego tygodnia - a zatłoczone szpitale nie są w stanie przyjmować kolejnych pacjentów, walcząc z rozprzestrzenianiem się choroby. Z ponad 15 milionami infekcji kraj ten zajmuje obecnie drugie miejsce po Stanach Zjednoczonych pod względem całkowitej liczby przypadków. USA zgłosiły prawie 32 miliony zachorowań. W poniedziałek Anglia dodała Indie do swojej listy zakazów podróży, a premier Boris Johnson odwołał swoją zaplanowaną tam podróż. Duża część Azji boryka się podobnie z rosnącą liczbą przypadków. Gwałtowny wzrost w Tajlandii osłabił nadzieje na przyjęcie tam większej liczby turystów, a miejsca noclegowe zidentyfikowano jako przyczynę niedawnych epidemii.

W Stanach Zjednoczonych, gdzie codziennie szczepi się miliony ludzi, w ciągu ostatniego miesiąca wzrosła liczba przypadków i hospitalizacji. Eksperci wymieniają warianty koronawirusa - w tym bardziej zaraźliwy szczep B.1.1.7 - i coraz bardziej powszechne poczucie zmęczenia pandemią jako czynniki przyczyniające się do obecnej sytuacji.

Na podst. CNN.com
jm