----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Ósmego października w Wietrznym Mieście odbyła się wirtualna 41. Gala Muzeum Polskiego w Ameryce poświęcona wybitnemu polskiemu pianiście i politykowi Ignacemu Janowi Paderewskiemu. Jej kulminacyjnym momentem było wręczenie dorocznych nagród „Ducha Polskości” przyznawanych za wybitny wkład w dzieło promowania polskiej kultury i dziedzictwa narodowego na obczyźnie. Statuetką Polish Spirit Award został w tym roku wyróżniony prezes Związku Narodowego Polskiego i Kongresu Polonii Amerykańskiej Frank Spula oraz Instytut Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku.

Gości gali, którzy ze względy na pandemiczne obostrzenia uczestniczyli w niej w o wiele skromniejszej niż zazwyczaj liczbie, powitała przewodnicząca uroczystości, wiceprezes Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego Micheline Jaminski oraz mistrzyni ceremonii Elżbieta Sawczuk. Bożego błogosławieństwa udzielił zebranym w sali głównej muzeum im. Sabiny Logisz gościom, dyrektor Polskiej Misji Duszpasterskiej pw. Trójcy Świętej, ks. Andrzej Totzke.

DSC 3784

Nagrodę „Ducha Polskości” prezesowi ZNP i KPA Frankowi Spuli wręczyli prezes muzeum Richard Owsiany i prezes ZPRK James J. Robaczewski, z lewej

W imieniu władz Rzeczypospolitej Polskiej gratulacje wraz z listami od ministra Adama Kwiatkowskiego z Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy, wicepremiera rządu RP, szefa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego oraz konsul Małgorzaty Bąk-Guzik przekazała konsul Agata Grochowska.

„Muzeum jest cudowne. Jestem zaskoczona ekspozycją, która tutaj jest. Tymi licznymi dziełami sztuki, które są tutaj zgromadzone. Mam świadomość, że jest tutaj bardzo wiele rzeczy godnych obejrzenia i mam nadzieję, że będzie mi to dane uczynić w najbliższej przyszłości. Dzisiaj jestem bardzo zaszczycona, że mogłam uczestniczyć w takim wydarzeniu” – powiedziała pani konsul.

DSC 3910

Okolicznościowy toast za pomyślność muzeum wznieśli szefowie ZPRK i Muzeum Polskiego. Od prawej: Richard Owsiany, Małgorzata Kot, Micheline Jaminski i James J. Robaczewski

Uczestnicy gali obejrzeli materiały filmowe o życiu i działalności Ignacego Jana Paderewskiego, wybitnego wirtuoza fortepianu i polityka, którego wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości jest nieoceniony. Wirtualną wizytę po sali mistrza fortepianu poprowadziła Halina Misterka. O znaczeniu sponsorowania w funkcjonowaniu tego rodzaju placówek w obecnej dobie i darczyńcach chicagowskiej placówki mówiła emerytowana prezes Maria Cieśla.

W muzeum znajduje się oddzielna sala nazwana jego imieniem, w której wystawionych się wiele cennych pamiątek po byłym premierze II Rzeczypospolitej, który w imieniu Polski podpisał Traktat Wersalski. Jest złote pióro, którym złożył podpis, fortepian, wyposażenie nowojorskiego mieszkania, gdzie żył i pracował w ostatnich latach swojego życia oraz wiele innych eksponatów i pamiątek i dokumentów przekazanych dla muzeum przez jego siostrę, Antoninę Paderewską-Wilkońską. Siostrze pianisty poświęcony został krótki film, w którym jej zasługi dla Polski i działań upamiętniających dokonania brata przypomniała polonijna aktorka i przewodniczka po muzeum, Barbara Kożuchowska.

DSC 4016

W gronie gospodarzy, laureata i sponsorów piątkowego wydarzenia. Od prawej: Kathy Evans, Bogdan Ogórek, Micheline Jaminski, Agnieszka i Marek Kowalczykowie, Małgorzata Kot, Betty Uzarowicz, Richard Owsiany, James J. Robaczewski, Frank Spula i Elżbieta Sawczuk

Uczestnicy wieczoru obejrzeli również między innymi film o historii chicagowskiej placówki oraz filmowy przekaz o działalności Instytutu im. Józefa Piłsudskiego, laureata dorocznej nagrody. Sylwetkę i zasługi indywidualnego laureata nagrody „Ducha Polskości” przedstawił prezes ZPRK James Robaczewski podkreślając wieloletnie zasługi laureata, prezesa ZNP i KPA Franciszka Spuli na płaszczyźnie dbania o sprawy Polski w Stanach Zjednoczonych, promowania polskiej kultury, polskiego języka i historii kraju nad Wisłą w społeczeństwie amerykańskim.

DSC 3985

Wykonawca utworów Paderewskiego Youssef El Yakine w otoczeniu archiwistki Haliny Misterki, dyr. Małgorzaty Kot i prowadzącej Galę Elżbiety Sawczuk, z lewej

„Jestem niezmiernie zadowolony, a jednocześnie zaszczycony tą nagrodą. Jestem wdzięczny muzeum za dotychczasową współpracę oraz bardzo ciężka pracę przez te osiemdziesiąt lat dla zachowania polskości. Jako Polacy możemy być dumni, że mamy taką placówkę, która promuje historię oraz kulturę i sztukę narodu polskiego. To bardzo ważne dla nas i zachowania naszej tożsamości w społeczeństwie amerykańskim”.

Drugim laureatem Polish Spirit Award został Instytut Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku, który został założony w 1943 roku. Jest instytucją naukową prowadzącą archiwum, bibliotekę i muzeum.

Na zakończenie części oficjalnej został przez włodarzy ZPRK i Muzeum wzniesiony okolicznościowy toast. „Naszą galę w sali głównej muzeum im. Sabiny Logisz spędzamy z naszymi białymi krukami, białymi, różowymi i czerwonymi makami, czyli osobami, które na odpowiednich poziomach, a są to niebagatelne sumy, wspierają Muzeum Polskie w Ameryce. Cieszymy się, że wracamy do normalności, że dzięki grantom z Polski i tutaj z Chicago możemy wykonywać tak wspaniałe projekty. Najbardziej cieszę się z tego, że od wczoraj nasz pokój Ignacego J. Paderewskiego świeci nowym blaskiem. Dzięki Konsulatowi Generalnemu wszystkie gabloty zostały podświetlone i Maestro z pewnością się ucieszył. Oprócz tego dzięki Ministerstwu Spraw Zagranicznych jesteśmy w stanie wreszcie, po 27 latach marzeń, robić remont pokoju kostiumowego (...). To jest czas docenienia naszej polskości w Miesiącu Dziedzictwa Polskiego i docenienia tych wszystkich ludzi, którzy o nas dbają. Z serca dziękujemy. W tym roku obchodzimy poczwórną osiemdziesiątą rocznicę. 80 lat od śmierci Paderewskiego, tyle samo lat, jakie upłynęły od przekazania nam wnętrza pokoju, czyli jego ostatniej sypialni w hotelu Buckingham w Nowym Jorku, 80 lat od śmierci siostry Paderewskiego Antoniny Wilkońskiej, która zadbała o to, żeby te pamiątki się u nas pojawiły oraz 80 lat od otwarcia u nas pokoju Paderewskiego. Bardzo się z tego cieszymy” – powiedziała dyrektor zarządzająca placówki, Małgorzata Kot.

DSC 3619

W części artystycznej wieczoru pary królewskie zatańczyły walca

W gronie gości obecni byli sponsorzy imprezy: członek Rady Dyrektorów Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej Bogdan Ogórek, właściciele salonu meblowego „Idea” Agnieszka i Marek Kowalczykowie, prezes Legionu Młodych Polek Kathy Evans oraz kilkoro innych.

W części artystycznej gali walca zatańczyli zwycięzcy polonijnych konkursów na królową organizowanych przez: Zjednoczenie Polskie Rzymsko-Katolickie, Legion Młodych Polek, Związek Narodowy Polski, Związek Podhalan w Ameryce Północnej oraz Komitet Parady 3 Maja. Utwory Paderewskiego grał młody pianista z Akademii Muzycznej PaSO, Youssef El Yakine. Nad oprawą muzyczną wieczoru czuwało trio Antoniego Kawalkowskiego, a nad kolacją panie z „Kasia’s Deli”. Przebieg gali był na żywo transmitowany za pośrednictwem FB. Jest również do obejrzenia na platformach elektronicznych muzeum.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP