Nagrody w konkursie filmowym Patria Nostra rozdane
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

23 kwietnia w Konsulacie Generalnym RP w Chicago odbyła się uroczystość wręczenia nagród w Ogólnoświatowym Filmowym Konkursie Historycznym organizowanym od sześciu lat przez Fundację “Patria Nostra” pod patronatem Ministra Spraw Zagranicznych RP.

Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią w piątej edycji filmowej imprezy wzięły udział cztery szkoły polonijne z Wietrznego Miasta. Zadaniem trzyosobowych zespołów było nagranie 45-sekundowego filmu na jeden z trzech tematów: 80. rocznica wybuchu II wojny światowej, setna rocznica Bitwy Warszawskiej oraz wiara, nadzieja, miłość i polskość.

DSC 7628

Z dyplomami reprezentacja Akademii Języka Polskiego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Bartlett

„Trzy lata temu usłyszałam przypadkowo o konkursie „Patria Nostra” i bardzo mi się ten pomysł spodobał, żeby coś zmienić i ożywić w szkole polskiej, żeby nie było tak monotonnie. To były ostatnie dni przed zamknięciem konkursu. Zgłosiłam grupę. Mieliśmy zaledwie tydzień czasu, żeby zrobić ten filmik. Nagrywaliśmy go dosyć prowizorycznie, telefonami. Nasz film poświęciliśmy Ince. Okazało się, że wygraliśmy i polecieliśmy do Polski. W środę otrzymaliśmy wiadomość, że nasza grupa ze szkoły im. ks. Ignacego Posadzego wygrała, a w piątek już siedzieliśmy w samolocie. Pobyt trwał 5 dni. To było wspaniałe przeżycie. Jak wróciliśmy, jak ta młodzież zaczęła opowiadać o naszym pobycie, o tym, że przywieźliśmy replikę szabli Marszałka Józefa Piłsudskiego, to zainteresowanie konkursem szalenie wzrosło. Każdy już chciał w tym uczestniczyć. W piątej edycji wystartowaliśmy z filmem o królowej Jadwidze i udało nam się zdobyć siódmą lokatę na świecie” – powiedziała Anna Kułach, nauczyciel ze szkoły im. ks. Ignacego Posadzego oraz dyrektor Akademii Dziedzictwa w Summit, której reprezentacja nagrała film o polskich zwyczajach i obrzędach wigilijnych na emigracji. Na szóstą edycję Akademia przygotowuje film o weselu góralskim.

DSC 7600

Drużyna Akademii Dziedzictwa w Summit. Z lewej Konsul Małgorzata Bąk-Guzik i Andrzej Krzeptowski-Bohac

Obok tych dwóch placówek o filmowe laury ubiegała się młodzież ze szkoły im. Fryderyka Chopina oraz Akademii Języka Polskiego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Bartlett. „Tematem naszej etiudy filmowej był pogrzeb św. Jana Pawła II, który był bardzo ważną osobistością nie tylko dla nas Polaków, ale dla ludzi na całym świecie. W momencie jego odejścia nie było na świecie człowieka, który by nie żałował, że Ojciec Święty już nie będzie pielgrzymował niosąc idee wolności. My Polacy zawdzięczamy mu zrzucenie kajdan komunizmu. Chcieliśmy pokazać ten żal po stracie naszego Wielkiego Rodaka i w naszej skromnej produkcji skupiliśmy na momencie pogrzebu” – powiedziała Olivia Jakubas.

DSC 7587

Młodzież i opiekun ze szkoły im. Fryderyka Chopina

Z uczestnictwa w festiwalu bardzo dumna była dyrektor placówki Jolanta Harrison. „Już drugi raz jako szkoła braliśmy udział w tym konkursie. Dwa lata temu konsul Piotr Semeniuk zaprosił naszą szkołę do udziału. Nie było zbyt wiele czasu, bo chyba dwa tygodnie przed terminem nadsyłania zgłoszeń rozpoczęłyśmy prace, ale się udało. W tym roku dziewczęta już same pilnowały terminu”.

Reprezentacja szkoły im. Fryderyka Chopina przygotowała film „Obława Augustowska”. „Do naszej produkcji wykorzystaliśmy między innymi zdjęcia, które odszukaliśmy w rodzinnych zbiorach naszych rodziców i dziadków. Ten temat jest dla nas bardzo bliski, bo nasze rodziny pochodzą z tych okolic właśnie. To jest dla nas bardzo ważne, żeby więcej wiedzieć o tym okresie walki z komunizmem” – powiedział jeden z twórców konkursowego obrazu Gabriel Dubowski.

DSC 7576

Ekipa filmowa ze szkoły im. ks. Ignacego Posadzego dwa lata temu zwyciężyła na poziomie ogólnoświatowym, w tym roku zdobyła siódmą lokatę z tego rejonu Polski.

Uczestnicy piątej edycji konkursu odebrali dyplomy uznania i liczne nagrody ufundowane przez Fundację Patria Nostra. Nagrody wręczyła konsul Małgorzata Bąk-Guzik, która pogratulowała młodzieży zapału w realizacji filmowych przedsięwzięć. Na piątą edycję konkursu napłynęło ponad tysiąc filmów z całego świata. Można je oglądać na stronie fundacji. Pani konsul zaapelowała do polonijnej młodzieży o uczestnictwo w kolejnych edycjach.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak