Najlepsze dla emerytów
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Dużo zieleni, dużo pieniędzy, dużo zdrowia i dużo wnuków – przynajmniej teoretycznie z tym powinna kojarzyć się każdemu emerytowi starość, a konkretnie emerytura. Portal Money Rates przeanalizował wszystkie stany USA i wybrał te, które w 2021 roku są najbardziej przyjazne emerytom. Co ciekawe, czołówka nie leży do najbardziej popularnych miejsc i o dziwo nie są to miejsca położone nad oceanem.

„Chociaż klimat był jednym z czynników, którym przyglądaliśmy się z dnia na dzień, bezpieczna i szczęśliwa emerytura to o wiele więcej niż to, czy na zewnątrz jest ciepło” - powiedział autor raportu Richard Barrington, starszy analityk finansowy z Money Rates. Przeanalizowane zostały wszystkie stany USA. Podczas badań brane pod uwagę były takie czynniki jak przestępczość, dostęp do powszechnego systemu opieki zdrowotnej, poziom gospodarczy, styl życia mieszkańców czy wspomniane warunki atmosferyczne.

Ranking otwierają kolejno Iowa i Zachodnia Wirginia. To stany, które nie przychodzą do głowy jako pierwsze, ale oba osiągają wyjątkowo wysokie wyniki w wielu czynnikach związanych z kosztami - jest to więc atrakcyjna propozycja dla świadomych finansowo emerytów. Iowa oferuje seniorom silną gospodarkę szczycącą się trzecią najniższą stopą bezrobocia w kraju, co może spodobać się seniorom szukającym dodatkowej pracy w niepełnym wymiarze godzin po przejściu na zasłużoną emeryturę. Z kolei Zachodnia Wirginia jest liderem pod względem przystępnych kosztów życia – całkowity koszt utrzymania w tym miejscu to 9.1% poniżej średniej krajowej. Kolejnym atutem są jedne z najniższych w całym kraju koszty opieki medycznej. Trzecie miejsce całym rankingu przypadło stanowi Mississippi. Czołówka jasno pokazuje, że przynajmniej teoretycznie uznawane za podstawowe kierunki migracji emerytów – Floryda i Arizona – nie są już w głównym nurcie zainteresowania, a przynajmniej nie powinny być. Doradca finansowy James Ciprich na podstawie własnego doświadczenia uważa, że nowy trend, który niedawno się pojawił, to przenoszenie się seniorów do dużych miast uniwersyteckich i miast średniej wielkości, takich jak Austin w Teksasie, Ann Arbor w Michigan lub Raleigh w Północnej Karolinie.

„Warto spojrzeć na te dane, bo można przeoczyć kilka dobrych możliwości na spokojną starość. Równie dobrze można przegapić niektóre z potencjalnych wad” – twierdzi Barrington i dodaje, że wybór miejsca na emeryturę ostatecznie sprowadza się do osobistych priorytetów, obaw i innych okoliczności.

Zgodnie z opublikowanymi badania osoby zbliżające się do wieku emerytalnego powinny omijać Kolorado, Kalifornię, Waszyngton, Nevadę i ostatnią na liście Alaskę – to końcówka rankingu opublikowanego przez Money Rates. W tych przypadkach o dalekich lokatach zdecydowała m. in. duża liczba przestępczości, a w ostatnim przypadku mroźny klimat. Kalifornia przegrała głównie przez wysokie koszty utrzymania. Na szarym końcu, bo na 43 miejscu znajduje się stan Illinois. Wady? Wszystkiego po trochu.

„Podjęcie decyzji o przeprowadzce w wieku emerytalnym jest trudne. Nie ma pracy, która wiązałaby cię w określonym miejscu, a kraj nagle otwiera się przed tobą” – twierdzi autor raportu. Atrakcyjny może być inny klimat czy chociażby średni koszt utrzymania – który w wielu przypadkach jest dla emerytów jednym z najważniejszych kryteriów. Jeden z analityków zwrócił też uwagę na aspekt zakupu i wynajmu nowego domu czy mieszkania. Emerytom zdecydowanie poleca tę drugą formę, gdyż nie będą wówczas związani z nowym miejscem zamieszkania i będą mogli wrócić do rodzinnych miast i miejscowości w każdej chwili. To szczególnie ważne, jeżeli na emeryturę wybiera się stan taki, jak chociażby Floryda, gdzie huragany zabrały już dobytek niejednemu człowiekowi

Poniżej prezentujemy czołówkę listy najbardziej przyjaznych emerytom, amerykańskich stanów:

  • Iowa
  • ZachodniaWirginia
  • Mississippi
  • Floryda
  • Kentucky
  • Connecticut
  • Missouri
  • Alabama
  • Rhode Island

fk