Nauczanie online obiektem badań
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Doktor Aleksandra Jędryszek-Geisler, wykładowca Polskiej Akademii Nauk Społecznych i Humanistycznych w Londynie wraz z zespołem naukowców prowadzi badania, których tematem są doświadczenia oraz samopoczucie nauczycieli i uczniów związane z nauczaniem online.

To międzynarodowy projekt obejmujący respondentów z większości krajów europejskich i Ameryki. Obecnie prowadzone są badania pilotażowe, w których do tej pory wzięło udział ponad 700 uczniów i nauczycieli. Zawarte w ankiecie pytania dotyczą zależności nauczania na odległość i wypalenia zawodowego oraz lęków pedagogów. Celem jest też ustalenie zależności wyników od form nauczania. Udzielenie odpowiedzi na pytanie o to, czy nauczanie na odległość ma wpływ na efekty i jakie różnice daje się zaobserwować pomiędzy nauczaniem tradycyjnym i zdalnym w ocenie nauczycieli i uczniów. Wnioski będą dotyczyły oceny tego, czy po trzech miesiącach uczenia się z wykorzystaniem formy internetowej nastąpiły zauważalne zmiany w wyżej poruszanych tematach. Wynikiem finalnym badania będzie publikacja książkowa zawierająca wyniki oraz wynikające z nich rekomendacje.

„Zrzeszenie Nauczycieli Polskich współpracuje już od kilku lat z dr Aleksandrą Jędryszek-Geisler, która opracowała ankietę dla uczniów i nauczycieli szkół polonijnych dotyczącą zdalnego nauczania, którego obecnie wszyscy doświadczamy. Zarówno młodzież jak i nauczyciele zmagają się z problemem zawieszenia nauki w sposób tradycyjny. Zapraszamy do udziału w tej ankiecie zarówno nauczycieli szkół polonijnych, jak i nauczycieli, którzy uczą w systemie szkół amerykańskich. Ankieta jest dwujęzyczna i w zależności od tego, jak nam jest wygodniej, prosimy o jej wypełnienie. Staramy się promować te badania, gdyż ich wyniki mogą się okazać bardzo pomocne w przyszłości. Jestem przekonana, że dołożenie naszego głosu poprzez wypełnienie ankiety jest dołożeniem naszej cegiełki do tego, że kiedyś będzie można zweryfikować, czy zdalne nauczanie stanowi przyszłość edukacji lub być może kombinacja tych dwóch form” – powiedziała Helena Sołtys, wiceprezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich.

Ankietę można pobrać na stronie: www.polonijnypedagog.com. Na stronie głównej znajdują się zakładki. Należy wejść w aktualności, gdzie pod hasłem pomóż w badaniach i wypełnij ankietę znajdują się formularze ankiety w języku polskim i angielskim zaadresowane do uczniów i nauczycieli oraz pozostałe informacje.  

Andrzej Baraniak