10 kwietnia 2020

Udostępnij znajomym:

Specjaliści z University of Illinois szacują, że w okresie najbliższych czterech lat, w wyniku recesji spowodowanej pandemią koronawirusa, dochód stanu obniży się o sumę od 10 do 28 miliardów dolarów. Oznacza to, że będący już wcześniej w nienajlepszej sytuacji budżet otrzyma cios, który prawdopodobnie odczujemy wszyscy.

Przyjęty w lutym budżet na 2021 r. opiewa na 42 miliardy dolarów. Opublikowany właśnie raport szacuje, że według najłagodniejszego scenariusza dochód Illinois zmniejszy się tylko w tym roku kalendarzowym o 1.9 mld. dolarów. Jeśli przewidywana recesja przypominać będzie tę z lat 2008-2009, wówczas mówimy o spadku o 3.2 mln. dolarów. Czarny scenariusz przewiduje zmniejszeni stanowych dochodów aż o 6.4 mld. dolarów. Straty będą wyższe, gdy chodzi o rok fiskalny.

Trzy główne źródła dochodów dla Illinois to podatki dochodowe od firm, indywidualne podatki dochodowe oraz podatki od sprzedaży. We wszystkich tych źródłach finansowania odczuwalny będzie spadek ze względu na problemy biznesów i związany z tym, bezprecedensowy wzrostu bezrobocia.

Dodatkowym problemem dla stanu będzie fakt, że zapotrzebowanie na jego pomoc znacznie wzrośnie. W szczególności wydatki na Medicaid dla rosnącej liczby chorujących, czy tracących ubezpieczenie zdrowotne.

Według opublikowanego raportu w latach 2007-2009 koszty Medicaid w Illinois wzrosły o 2.5 mld dolarów. Ocenia się, że tym razem w okresie najbliższych 2 lat będą dwa razy wyższe.

Kolejny czynnik to stały problem dla naszego stanu: niedofinansowanie systemu świadczeń emerytalnych. W związku z problemami obecnie występującymi prawdopodobnie jeszcze bardziej spadną zasoby przeznaczane na ten cel. Na razie, ze względu na nadchodzący kryzys stan nie może wiele zrobić, ale należy liczyć się z podwyżką składek emerytalnych w przyszłości – ostrzega raport.

Dotychczasowe działania rządu federalnego zapewniły Illinois 4.9 miliarda dolarów, z czego rząd stanowy weźmie na swoje potrzeby 2.7 mld., a pozostałe pieniądze trafią do samorządów miejskich.

„Przewidujemy jednak, że wszystkie federalne programy – dofinansowania dla stanu, pomocy dla mieszkańców, itd. złagodzą skutki kryzysu, ale będą niewystarczające” – piszą autorzy raportu „Jest zbyt wcześnie, aby precyzyjnie oszacować lukę fiskalną, która może powstać w wyniku zmniejszenia dochodów stanu i wzrostu kosztów usług pi świadczeń, ale uważamy, że prawie na pewno będzie to kosztować miliardy, a być może dziesiątki miliardów dolarów.”

RJ

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor