Nowa inicjatywa szkoły św. Ferdynanda
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Przed okazałym budynkiem szkoły im. św. Ferdynanda stanęła budka z książkami. Mini biblioteczka ma umacniać kulturę czytelniczą pośród uczniów placówki.

Uroczyste otwarcie punktu miało miejsce jedenastego maja, zaledwie kilka dni po Dniu Bibliotekarza, w obecności podopiecznych szkoły, grona pedagogicznego, rodziców i proboszcza parafii św. Ferdynanda, ks. Zdzisława Torby. Ceremonię poprowadziła dyrektor szkoły Halina Żurawska - “Chcieliśmy rozszerzyć czytelnictwo wśród dzieci (…). Nasza mini biblioteczka będzie zawsze otwarta w godzinach otwarcia polonijnej placówki i będzie można zabrać książkę w zamian za inną, już przeczytaną, którą się w budce zostawi. W ten sposób chcemy zachęcić dzieci do chodzenia do bibliotek publicznych i korzystania z książek” - mówiła dyrektor placówki.

Proboszcz Torba przecinając wstęgę powiedział do uczniów: “Gratuluję pomysłu. Myślę, że będzie to miejsce bardzo przez was uczęszczane, że będziecie korzystać. To piękny sposób na to, by jeszcze bardziej pogłębiać swoją wiedzę nie tylko o Polsce, ale i o świecie i uczyć się języka polskiego (…), żeby jeszcze bardziej być i czuć się Polakami. Otwieramy budkę, którą będzie dla nas miejscem wiedzy”.

Ks. Zdzisław Torba zwrócił uwagę na problem spadku czytelnictwa wśród ludzi w każdym wieku. Inicjatywa szkoły odwróci uwagę dzieci i młodzieży od wirtualnej rzeczywistości. “Czytelnictwo to wielkie dobro, które kształtuje osobowość człowieka” - podsumował ks. Torba zaznaczając, że przedsięwzięcie to nie tylko promocja czytelnictwa, ale również uczenie dzielenia się, w tym wypadku książkami, które się już przeczytało.

Szkoła jest niezwykle wdzięczna za wielką pomoc ojca jednego z dzieci uczęszczających do placówki, Norberta Garczyńskiego, który mini biblioteczkę wybudował.

Obecnie placówka przygotowuje się do wyzwań, które czekają na nią w 2020 roku. Po pierwsze szkoła będzie gospodarzem studniówkowego balu, a we wrześniu będzie obchodzić jubileusz 25-lecia istnienia.

Tekst: Emilia Sadaj

Zdjęcia: Andrzej Baraniak