Nowa norma
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Normalna temperatura w Ameryce jest o stopień wyższa niż jeszcze dwie dekady temu. Naukowcy od dawna mówili o zmianach klimatu - wyższych temperaturach, zmianach opadów deszczu i śniegu oraz bardziej ekstremalnych warunkach pogodowych - jako „nowej normie”.

Meteorolodzy obliczają tak zwane normalne warunki klimatyczne na podstawie danych z 30 lat, aby ograniczyć przypadkowe wahania codziennej pogody. To standard ustalony przez Światową Organizację Meteorologiczną. Co 10 lat NOAA aktualizuje normalne temperatury dla całego kraju, stanów i miast - według roku, miesiąca i pory roku.

Dla całego kraju roczna normalna temperatura wynosi obecnie 53.3 stopnia (11.8 stopnia Celsjusza) - na podstawie danych ze stacji pogodowej z lat 1991-2020, prawie o pół stopnia cieplej niż dziesięć lat temu. Dwadzieścia lat temu normalna temperatura wynosiła 52.3 stopnie (11.3 stopnia Celsjusza) - na podstawie danych z lat 1971 do 2000. Średnia temperatura w USA w XX wieku wynosiła 52 stopnie (11.1 stopnia Celsjusza).

Nowa normalna roczna temperatura w USA jest o 1.7 stopnia (0.9 Celsjusza) wyższa niż pierwsza normalna obliczona dla lat 1901 do 1930.

„Prawie w każdym miejscu w Stanach Zjednoczonych nastąpiło” - powiedział Michael Palecki, kierownik projektu w NOAA.

Fargo położone w Północnej Dakocie, gdzie nowa norma jest o jedną dziesiątą stopnia chłodniejsza niż poprzednia, jest wyjątkiem, ale ponad 90% USA ma teraz cieplejsze normalne temperatury niż 10 lat temu, powiedział Palecki.

W Chicago i Asheville w Karolinie Północnej nowa roczna normalna temperatura podskoczyła o 1.5 stopnia w ciągu dziesięciu lat. W Seattle, Atlancie, Bostonie i Phoenix odnotowano w ciągu ostatniej dekady normalny roczny wzrost temperatury o co najmniej pół stopnia.

Charlottesville w stanie Wirginia odnotowało największy skok normalnych temperatur spośród 739 głównych stacji meteorologicznych. Inne duże zmiany miały miejsce w Kalifornii, Teksasie, Wirginii, Indianie, Arizonie, Oregonie, Arkansas, Maryland, Florydzie, Północnej Karolinie i na Alasce.

Nowe normalne są cieplejsze, ponieważ emisja gazów cieplarnianych sprawia, że ostatnia dekada „dla większości globu jest znacznie gorętsza niż dekady wcześniej”, powiedziała klimatolog Natalie Mahowald z Cornell University.

jm