Nowe wytyczne dotyczące barów i restauracji
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

W środę gubernator Illinois J.B. Pritzker ogłosił nowe wytyczne dla barów i restauracji, umożliwiając im obsługę klientów na zewnątrz w momencie, gdy stan przejdzie do następnej fazy planu ponownego otwarcia.

Już od 29 maja bary i restauracje mogą oferować swoim klientom miejsca na zewnątrz, w ogródku czy na patio, pod warunkiem, że zachowana będzie odległość 6 stóp między stolikami, a pracownicy będa nosili maseczki i postępowali zgodnie z wytycznymi dotyczącymi dystansu społecznego.

Gubernator dodał, iż skonsultował się z urzędnikami ds. zdrowia publicznego na temat ryzyka transmisji koronawirusa na zewnątrz. Początkowe wytyczne nie zakładały otwarcia barów i restauracji aż do wejścia w 4 fazę ponownego otwarcia Illinois.

"Eksperci są przekonani, że usługi te mogą zostać ponownie uruchomione, a ryzyko jest porównywalne z innymi aktywnościami na świeżym powietrzu" - powiedział.

Pritzker zamierza współpracować z burmistrzami w całym stanie, aby zapewnić barom i restauracjom pozwolenia na dodatkowe miejsca na zewnątrz.

"Bary i restauracje były jednymi z pierwszych i najbardziej dotkniętych tą pandemią" - powiedział Pritzker. I chociaż serwowanie posiłków w lokalach nie zostanie wznowione aż do 4 fazy, miejsca te będą mogły przyjmować klientów na zewnątrz już od 29 maja, kiedy rozpocznie się 3 faza planu ponownego otwarcia".

"Epidemiolodzy uważają, że lato oferuje nam nowe możliwości, jeśli firmy i ich klienci podejmą odpowiednie środki ostrożności" - powiedział gubernator. "W żadnym wypadku nie wyszliśmy jeszcze z kryzysu... Ale zgodnie z obranym kierunkiem, sytuacja staje się coraz lepsza. Z uwagi na te postępy jesteśmy w stanie wprowadzić pewne modyfikacje, aby umożliwić większą aktywność podczas fazy 3".

Do transmisji koronawirusa może dochodzić na zewnątrz, ale ryzyko jest znacznie mniejsze niż w pomieszczeniu. W badaniu 7,300 przypadków w Chinach, tylko jeden był związany z transmisją, do której doszło na zewnątrz - podał New York Times.

Poszczególne firmy będą musiały zdecydować, czy są w stanie obsługiwać klientów na zewnątrz. Stoły muszą być oddalone o 6 stóp od chodników, należy przestrzegać wytycznych dotyczących masek i zasad dystansu społecznego, a także innych środków ostrożności - zapowiedział Pritzker.

Gubernator zachęca także burmistrzów i lokalne władze do "zrobienia wszystkiego, co w ich mocy, aby pomóc firmom w zwiększeniu liczby miejsc na zewnątrz. Niektóre miasta, takie jak Tampa czy Cincinnati, zamknęły ulice, aby móc o przeznaczyć je dla lokalnych barów i restauracji.

Sam Toia, prezes Stowarzyszenia Restauracji w Illinois powiedział, że klienci będą mogli zdejmować maski podczas jedzenia, chociaż będą musieli je ponownie zakładać podczas korzystania z łazienki i wychodząc.

Toia powiedział, że decyzja dotycząca patio to "promyk nadziei" dla branży, która została poważnie dotknięta w wyniku pandemii koronawirusa. Statystyki pokazują, że 20 do 25 procent restauracji może być zmuszonych do całkowitego zamknięcia z powodu pandemii - niektóre już to zrobiły.

Stoliki na świeżym powietrzu dadzą restauracjom możliwości w czasie, gdy liczy się każdy dolar. "Nie będzie to rozwiązanie dla wszystkich, ale to krok w dobrym kierunku" - powiedział Toia.

Zdrowie i bezpieczeństwo zarówno pracowników, jak i klientów, pozostaje priorytetem nr 1 dla właścicieli restauracji, którzy zamierzają przestrzegać zaleceń dotyczących dystansu społecznego.

Toia zachęca mieszkańców i stanowych urzędników do obmyślania innych sposobów, w jaki mogą pomóc restauracjom w ponownym otwarciu.

"Pokażmy, jak innowacyjne może być Illinois" - powiedział.

Prtizker powtórzył to wezwanie, mówiąc: "Przez cały czas trwania kryzysu widzieliśmy niesamowitą falę kreatywności w każdym zakątku stanu i nie mam wątpliwości, że mieszkańcy Illinois będą kontynuować działania w tym duchu, w momencie, gdy będziemy torować sobie drogę do przodu".

Gubernator dodał, że lokalne władze mogą podejmować decyzje dotyczące opóźnienia przejścia do 3 fazy lub wdrożenia bardziej rygorystycznych wytycznych niż stanowe, jeśli uważają, że otwarcie firm nie jest jeszcze bezpieczne.

JM

Udostępnij swoim znajomym: