----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

9 maja do Stanów Zjednoczonych na operację wysunięcia kości twarzoczaszki przyleciała 8-letnia Lenka Mazurek z Ustronia Morskiego w Polsce. Dziewczynka cierpi na bardzo rzadką chorobę zwaną zespołem Crouzona. U zdrowego dziecka szwy czaszkowe są elastyczne i umożliwiają rośnięcie mózgu. Jednak czasami szwy te zrastają się zbyt wcześnie. A ponieważ mózg dziecka rośnie, przedwczesne skostnienie szwów prowadzi do wielu poważnych problemów zdrowotnych. Rosnący mózg naciska na czaszkę, która jest za mała, powodując dużo bólu. Poza tym jest wiele innych niebezpiecznych skutków tej choroby, jak utrata wzroku, zatrzymanie krążenia, zawał serca lub udar.

Na szczęście w Dallas w Teksasie istnieje szpital, w którym 20 maja Lenka poddana zostanie zabiegowi wysunięcia kości twarzoczaszki. Procedura, zwana Le Fort III, polega na oddzielaniu kości środkowej części twarzy od czaszki. Specjalny aparat wysuwa je każdego dnia o kilka mikronów przez 6 do 8 tygodni. Brzmi to drastycznie, ale to jedyny sposób, by pomóc Lence. Dzięki wsparciu wielu ludzi jej mamie udało się uzbierać blisko 600 tysięcy złotych na operację. Jednak teraz na horyzoncie pojawiają się nowe, kolejne wydatki, ponieważ po operacji w szpitalu Medical City Dallas Children's Hospital, którą 20 maja przeprowadzi doktor Jeffrey Fearon, Lenka będzie musiała przejść długą i kosztowną rekonwalescencję. Z apelem o pomoc zwraca się Mama Lenki, Ewa Mazurek, która sama cierpi na podobne schorzenie, jest niewidoma i dla której Lenka jest całym życiem. “Mamy tylko siebie nawzajem. Lenka jest całym moim światem, moją gwiazdką, promyczkiem, który rozświetla moją ciemność, nadzieją na lepsze jutro. Proszę Was wszystkich o danie szansy mojej córeczce na życie bez bólu i strachu o kolejny dzień” – powiedziała po przylocie na lotnisko O’Hare Ewa Mazurek. 

Osoby, które chciałby wesprzeć walkę pani Ewy o zdrowie jej ukochanego dziecka mogą to uczynić wpłacając datek na konto Gofundme.com “Ratujmy Lenkę” prowadzoną przez chicagowską Fundację Parafii Strzelce Wielkie.

2

Tekst i zdjęcie: NEWSRP