Obchody dnia 3 maja z Teatrem Naszym
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

TEATR NASZ z Chicago we współpracy ze Zrzeszeniem Klubów Polskich i Komitetem Parady Dnia Konstytucji 3 maja, serdecznie zaprasza na dwa polskie przedstawienia autorstwa Juliana Tuwima i Aleksandra Fredry.

W piątek 30 kwietnia i w sobotę 1 maja zostanie wystawiony „Bal w operze” Juliana Tuwima w reżyserii Andrzeja Krukowskiego.

Spektakl ten na stałe wpisał się w repertuar Teatru Nasz. Widzowie opisują go jako piękny i wzruszający, ale też wstrząsający.

„Bal w operze” to katastroficzny poemat Juliana Tuwima, przez wielu krytyków oceniany jako arcydzieło XX-wiecznej literatury polskiej. Treścią poematu jest sprzeciw wobec rodzącego się w latach dwudziestych faszyzmu, krytyka współczesnego państwa i pieniądza będącego instrumentem zezwierzęcenia ludzi. Mówi o degradacji symboli, o procesie liberalizacji. Zasada „wszystko na sprzedaż" oraz inne cechy kultury masowej tak zatarły granice pomiędzy sacrum i profanum, że zniszczyły kody kultury (religijne, narodowe) organizujące życie świata.

Tematyka poematu jest zawsze aktualna, bo Tuwim przywołuje tyranów epoki, którzy wykorzystują rozrywkę jako środek uwodzenia mas i przeciwdziałania buntom. Gdy nie ma wolności trzeba dać ludziom igrzysk.

Ten spektakl jest skierowany do widzów pełnoletnich.

Drugim spektaklem będzie wystawiana w niedzielę 2 maja komedia „Zemsta” Aleksandra Fredry w adaptacji i reżyserii Ryszarda Gajewskiego – Gębki. Zemsta to klasyka polskiej literatury. 

Mimo że jest sztuka ma niemal 200 lat, wciąż bawi, zaskakuje i poucza. Jej humor jest ponadczasowy, a tematyka uniwersalna jak w komedii „Sami Swoi”.

Komizm postaci jest źródłem i motorem wielu zabawnych sytuacji i wydarzeń. Charakterystyczne, przerysowane, komiczne i dynamiczne zwroty akcji, których źródłem była autentyczna historia sporu dwóch szlachciców. Na pewno zaskoczymy widzów współczesną odsłoną spektaklu. Nie zabraknie też dobrej współczesnej muzyki.

Na Zemstę zapraszane są całe rodziny.

*** 

Piątek, 30 kwietnia, godz. 8pm – Bal w operze
Sobota, 1 maja, godz. 7pm – Bal w operze
Niedziela, 2 maja godz. 5pm - Zemsta

Adres: Leela Arts Center, 620 Lee Str., Des Plaines
Wstęp: $40
Rezerwacje: tel. 773-814-9178 lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Bezpłatny parking po drugiej stronie ulicy.