Obchody Miesiąca Dziedzictwa Polskiego w Sądzie Okręgowym
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Od trzech lat w Sądzie Okręgowym Powiatu Cook kierowanym przez sędziego Timothy Evansa Marta Almodovar z miejscowego Wydziału Dostępności i Edukacji organizowane są obchody Miesiąca Dziedzictwa Polskiego w Ameryce, w których uczestniczą sędziowie i uczniowie polskiego pochodzenia, adwokaci i prokuratorzy.

W tegorocznym obchodach, które w minioną środę odbyły się w siedzibie sądu przy 50 W. Washington w centrum Wietrznego Miasta, uczestniczyli licealiści polskiego pochodzenia z John Hersey High School oraz Mary Seat od Wisdom Catholic School. Obecna była wicekonsul Paulina Szafałowicz oraz spore grono polonijnych urzędników z różnych instytucji miejskich i federalnych oraz przedstawicieli organizacji polonijnych.

Instytucję powiatowej Temidy reprezentowali sędziowie: Diann K. Marsalek, kierownik Wydziału ds. Ruchu Drogowego i Tadeusz Machnik z Dystryktu II Sądu Okręgowego, który w listopadzie tego roku odchodzi na emeryturę. Sędziowie mówili o swoich ścieżkach kariery zawodowej, ukazując poszczególne odcinki drogi dojścia do stanowisk sędziowskich. Zachęcali młodzież do podejmowania nauki w tym kierunku. Mówili o swoich powiązaniach z polską tradycją i kulturą zgodnie podkreślając swoje polskie korzenie, które są dla nich przyczynkiem do dumy. Prelegenci w syntetyczny sposób ukazali działanie sądowych jednostek, w których pracują. O działaniach na rzecz osób potrzebujących pomocy prawnej mówił Marek Dobrzycki, przedstawiciel działającej przy Związku Narodowym Polskim „Amicus Poloniae Legal Center”, organizacji świadczącej bezpłatne porady prawne osobom o niskich dochodach. Mecenas Anna Królikowski mówiła o działalności „Barr Association Law” skupiającej blisko trzydzieści tysięcy członków prawniczej palestry na terenie Illinois, w której pełni funkcję wiceprezesa. Sprawy prawne będące w jurysdykcji Konsulatu Generalnego RP w Wietrznym Mieście przybliżyła wice konsul Paulina Szafałowicz. Prezes wydziału stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej Mirosław Niedziński mówił o polskiej tradycji w walce o wartości demokratyczne. Przypomniał zasługi KPA w walce o sprawy polskie poza granicami kraju. Na koniec młodzież miała okazję zadawać pytania na interesujące ich tematy. O możliwościach studiowania prawa, zdobywania prawniczego i sędziowskiego doświadczenia pytali licealiści z John Hersey High School: Sebastian i Claudia Jarek, Megan Merchut, Daniel Janowski i Joanna Łabędź z 5 klasy szkoły podstawowej.

Gościem honorowym spotkania był prezes Sądu Okręgowego Timothy Evans, który między innymi mówił o pracy polskich sędziów. Powiedział, że bardzo sobie ceni przedstawicieli tego zawodu, którzy mają polskie korzenie. Szczególnie serdecznie prezes Evans dziękował sędziemu Tadeuszowi Machnikowi, który w listopadzie kończy swoją wieloletnią karierę sędziowską. Obecni na sali goście nagrodzili sędziego brawami. Był z tej okazji tort i tradycyjne polskie sto lat.

„To jest już nasza trzecia uroczystość z okazji Miesiąca Dziedzictwa Polskiego. Te spotkania są w głównej mierze skierowane do młodzieży polskiej. Chodzi o to, żeby dzieci nie tylko zapoznały się z zawodem prawnika i całym systemem oraz jak można zostać sędzią, ale przede wszystkim chodzi o to, żeby naszą młodzież zainspirować, pokazać im, że niekoniecznie trzeba pochodzić z uprzywilejowanych i bogatych rodzin, żeby zdobyć ten zawód i w nim pracować odnosząc sukcesy” – powiedziała podsumowując środowe spotkanie ich organizatorka Marta Almodovar.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak