23 sierpnia 2019

Udostępnij znajomym:

Illinois stało się drugim stanem, który wprowadził ochronę praw lokatorów będących imigrantami. Pierwsza była Kalifornia.

Gubernator J.B. Pritzker podpisał w środę senacką ustawę 1290. Nowe prawo (Immigrant Tenant Protection Act) weszło w tym samym dniu w życie.

„To z jakiego kraju pochodzisz, nie ma nic wspólnego ze zdolnością płacenia za wynajem” - powiedział gubernator. „Jestem dumny z tego, że podpisuję tą ustawę. Sprawiamy, że Illinois jest pierwszym stanem na Środkowym Zachodzie, który chroni naszych najemców-imigrantów i daje im ulgę w tych burzliwych czasach. Illinois zawsze będzie otwartym stanem”.

Zgodnie z nowym prawem właściciele nieruchomości nie mogą eksmitować najemców lokali tylko ze względu na ich status imigracyjny. Nie wolno im również zastraszać najemców ujawnieniem ich statusu do Urzędu Imigracyjnego lub organów ścigania.

W myśl nowego prawa, w przypadku takiego postępowania właścicielowi będzie można wytoczyć cywilny proces. Najemcy lokali mogą ubiegać się o odszkodowanie w wysokości do 2 tys. dol. za każdy dzień naruszenia nowego prawa przez właściciela, a także zwrot kosztów prawnika.

Pritzker podczas ceremonii podpisania ustawy w budynku Thompson Center w centrum skrytykował politykę imigracyjną prezydenta Donalda Trumpa, w tym zaostrzenie wytycznych dotyczących przyznawania wiz i zielonych kart.

Gubernator powiedział, że chce by “Illinois było zaporą przeciwko ksenofobicznemu prezydentowi, który tworzy klimat strachu".

Prokuratorzy generalni z 13 stanów, w tym Illinois, złożyli pozew kwestionujący nowe rozporządzenie administracji prezydenta Trumpa, które pozwola urzędnikom imigracyjnym na odmowę udzielenia “zielonej karty” imigrantom korzystającym z pomocy rządowej np. na zakup żywności (food stamps) czy mieszkaniowej (housing vouchers).

Zgodnie z nowym rozporządzeniem urzędnicy imigracyjni przyznający “zielone karty” będą brali pod uwagę między innymi to czy wnioskodawcy otrzymali rządową pomoc finansową lub medyczną, a także inne czynniki, takie jak dochód i wykształcenie.

Prokuratorzy generalni stanów, które zaskarżyły do sądu te przepisy, twierdzą, że spowodują one „nieodwracalną szkodę” i odstraszy obywateli innych krajów od szukania „niezbędnej” pomocy publicznej.

Pozew został złożony w środę w sądzie federalnym w Richland w stanie Waszyngton. Oprócz Illinois do pozwu przyłączyło się Kolorado, Delaware, Maryland, Massachusetts, Michigan, Minnesota, Nevada, New Jersey, Nowy Meksyk, Rhode Island, Wirginia i stan Waszyngton.

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor