Od piątku koniec restrykcji
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

W piątek Illinois wejdzie w 5. fazę luzowania restrykcji, ale o całkowitym otwarciu stanu i miasta oraz powrocie do normalności po pandemii mówić jeszcze nie można. Według gubernatora wejście w kolejną, ostateczną fazę odmrażania gospodarki oznacza, że poszczególne firmy, restauracje, hotele, ale też duże imprezy, konwencje, parki rozrywki będą mogły działać na pełnych obrotach - po raz pierwszy od czasu wybuch pandemii COVID-19. Pritzker zapewnia, że 5 faza to synonim pełnego otwarcia stanowej gospodarki, a na to liczą także m.in. władze Chicago.

Gastronomia

Restauracje i bary w Chicago i Illinois mogą wrócić do pracy na pełnych obrotach dzięki możliwości przyjmowania wszystkich gości – bez ograniczeń dotyczących objętości lokalu. Goście w pełni zaszczepieni nie muszą zakrywać ust i nosa. Wiadomo już, że niektóre punkty gastronomiczne zdecydują się na utrzymanie ograniczeń sanitarnych do odwołania – mają do tego prawo.

Muzea

Muzea na terenie Chicago wracają do normalnych godzin pracy już w ten weekend – poinformowała o tym burmistrz Lightfoot. Nie wszystkie tego typu obiekty będą funkcjonowały bez ograniczeń, bo na przykład administracja Shedd Aquarium nadal prosi, by odwiedzający kupowali bilety z wyprzedzeniem, ale nie będzie już wymogu noszenia masek przez zaszczepionych gości.

Sport

Wydarzenia sportowe również przyciągną więcej chętnych na trybuny – od piątku mecze będzie można oglądać na żywo, a na danym obiekcie będzie mogło przybywać tyle osób, ile jest w stanie pomieścić – w tym zakresie nie będzie żadnych ograniczeń. Ułatwienia są też w sporcie amatorskim, ponieważ osoby w pełni zaszczepione mogą wznowić aktywność bez noszenia maski, z wyjątkiem sytuacji, gdy wymagają tego przepisy stanowe lub lokalne.

Pozostałe

Stan znosi wymóg stosowania masek na zewnątrz budynków szkolnych – ten zapis jest zgodny z wcześniejszymi wytycznymi wydanymi przez Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC).

Które ograniczenia zostaną?

Władze Illinois nadal zalecają zakrywanie twarzy osobom nieszczepionym, a także wszystkim przebywającym w samolotach, autobusach, pociągach i innych środkach transportu publicznego oraz w miejscach publicznych, takich jak lotniska, dworce kolejowe i autobusowe. Firmy i lokale powinny nadal umożliwiać odwiedzającym gościom i klientom zachowanie w miarę możliwości dystansu społeczny, zwłaszcza w pomieszczeniach zamkniętych.

fk