Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Pierwszy przypadek odry (ang. measles) w Chicago w tym roku potwierdził w niedzielę miejski Departament Zdrowia Publicznego.

Na razie nie wiadomo, ile osób zostało narażonych na zachorowanie. To drugi przypadek tej choroby w powiecie Cook od początku roku i ósmy na terenie Illinois.

Elena Ivanova, rzeczniczka prasowa władz miasta Chicago, potwierdziła, że pacjent nie jest mieszkańcem Illinois, tylko przyjezdnym, który “przebywał w kilku krajach dotkniętych epidemią odry”.

Przybył na lotnisko O’Hare, a w ub. czwartek lub piątek mógł korzystać z miejskiej kolejki i autobusów CTA, był w sklepach detalicznych w centrum Chicago i na Uniwersytecie Illinois w Chicago.

Do kontaktu z chorą osobą mogło dojść:

- 16 maja w kolejce CTA Blue Line na trasie O'Hare - University of Illinois Chicago

- 16 maja w centrum Chicago ( Loop) i w Millennium Park

- 16 maja w sklepach na South Canal Street i State Street pomiędzy Monroe i Randolph

- 17 maja w UIC Student Center East.

Osoby, które nie były szczepione przeciw odrze, a które znajdowały się w tych miejscach i tych dniach, co chory, powinny zgłosić się do lekarza, jeżeli pojawią się u nich symptomy choroby - apeluje miejski Departament Zdrowia Publicznego.

Odra jest wysoce zaraźliwą chorobą wywoływaną przez wirusa. Przeważnie rozpoczyna się wysoką gorączką (101 stopni F. i więcej), a później pojawia się kaszel i katar oraz zaczerwienienie i załzawione oczy. Te symptomy pojawiają się zazwyczaj po 10 do 18 dni po kontakcie z chorym. Wysypka na twarzy i szyi, zwykle pojawia się po około 14 dniach od zarażenia. Najpoważniejsze powikłania to zapalenie mózgu oraz bakteryjne zapalenie płuc.

W tym roku w całych Stanach Zjednoczonych potwierdzono najwięcej przypadków odry od 1994 roku . Od początku roku do ub. piątku było to 839 przypadków odry w 23 stanach, w tym w Illinois (w naszym stanie potwierdzono osiem przypadków choroby) - poinformowało Centrum Kontroli Chorób (CDC) w Atlancie. W całym ubiegłym roku na odrę zachorowały 372 osoby. Do 2014 roku notowano od 37 do 220 przypadków odry.

Na początku miesiąca magazyn” The Lancet Infectious Diseases” opublikował wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z University of Texas w Austin, z których wynikało, że powiat Cook County jest jednym najbardziej narażonych w kraju na epidemię odry. Pierwszy z dwóch w tym roku przypadków tej choroby powiatowe służby zdrowia potwierdziły na początku marca.

O wybuchu epidemii mówi się już w Nowym Jorku i w Kalifornii. Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio ogłosił stan zagrożenia dla zdrowia publicznego i na objętych deklaracją obszarach wprowadzono obowiązkowe szczepienia przeciwko odrze. Za epicentrum uznano Wiliamsburg na Brooklynie. Departament Zdrowia wprowadził kary grzywny dla ludzi, którzy nie przyjmą szczepionki

Zdaniem lekarzy wzrost zachorowań na odrę w ostatnim czasie ma związek z częstszymi przypadkami zaniechania szczepień przeciwko tej chorobie. Powody mogą być różne: na przykład względy religijne albo "antyszczepionkowa" filozofia życia. Niektórzy rodzice martwią się o długoterminowe skutki, takie jak autyzm. Jeszcze inni zakładają, że szczepionki osłabiają odporność dziecka i grożą poważnymi powikłaniami.

W związku z kolejnymi przypadkami odry lekarze zwiększają presję na takie rodziny, które nie chcą zgodzić się na podanie szczepionki swoim dzieciom.

Chicago ma jeden z najwyższych wskaźników szczepień przeciwko odrze, śwince i różyczce (MMR) w kraju. Większość dzieci i dorosłych w Chicago jest chronionych przed odrą - powiedziała rzeczniczka prasowa władz miasta Chicago, Elena Ivanova.

Dodała, że szczepionka przeciwko odrze jest bezpieczna i skuteczna. Jest również łatwo dostępna w placówkach opieki zdrowotnej, w tym w aptekach i sklepach spożywczych w całym Chicago. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.vaccines.gov/getting/where.

JT

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location