Ogromny pożar w fabryce chemicznej spowodował ewakuację okolicznych mieszkańców
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Potężna eksplozja w fabryce chemicznej Chemtool Incorporated położonej w Rockton w stanie Illinois, do której doszło ok. godz. 7 rano w poniedziałek wywołała ogromny pożar, powodując konieczność ewakuacji okolicznych mieszkańców. Fabryka produkuje płyny i smary i jest jednym z największych producentów w kraju.

Rocktown znajduje się w powiecie Winnebago, w pobliżu granicy z Wisconsin, około 95 mil na północny zachód od Chicago.

Około 70 pracowników fabryki zostało ewakuowanych z miejsca zdarzenia i nie odniosło obrażeń. Z powodu gęstego dymu funkcjonariusze straży pożarnej zarządzili przymusową ewakuację okolicznych mieszkańców i pracowników. Urzędnicy ds. zdrowia zalecają, aby mieszkańcy strefy ewakuacyjnej w północnej części Rockford używali maseczek lub osłon twarzy, aby nie wdychać dymu.

W akcji gaśniczej uczestniczy ok. 170 strażaków z Rockton oraz stanu Wisconsin, a gaszenie pożaru może zająć nawet kilka dni.

Na miejsce przybyli pracownicy Agencji Ochrony Środowiska (EPA) i będą monitorować jakość powietrza i pobierać próbki. Biuro gubernatora poinformowało o uruchomieniu stanowego Centrum Operacji Kryzysowych, aby zmobilizować reakcję kryzysową, w tym Gwardię Narodową Illinois, stanowe jednostki straży pożarnej i policji, a także Amerykański Czerwony Krzyż i Armię Zabawienia oraz stanowe departamenty zdrowia i transportu.

jm