Oszuści już żerują na ofiarach tornada
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Prokurator generalny stanu Illinois, Kwame Raoul, ostrzega właścicieli domów i firm, którzy usuwają skutki gwałtownych burz i tornad, które w niedzielę wieczorem przeszły przez rejon Naperville, aby uważali na oszustów, którzy już starają się wykorzystać sytuację. 

"Zbyt często obserwujemy, jak oszuści wykorzystują zniszczenia spowodowane przez tornada lub inne klęski żywiołowe i traktują je jako okazję do napełnienia własnych kieszeni" - powiedział Raoul. "Ludzie powinni uważać na wszystkie osoby, które oferują naprawy domów lub usługi związane z ubezpieczeniem, pukając od drzwi do drzwi".

Oszuści reagują szybko, starając się dotrzeć do społeczności, w których domy i firmy zostały zniszczone. Ci "ścigacze burz", jak określił ich prokurator generalny, wywierają presję na ludzi, aby podejmowali szybkie i często kosztowne decyzje dotyczące prac naprawczych.

Nawet w przypadku konieczności szybkiego działania, należy uzyskać pisemne wyceny od różnych wykonawców i zastanowić przed podpisaniem umowy, uprzedza biuro prokuratora generalnego. Należy upewnić się, że wszystkie warunki umowy są zawarte na piśmie i otrzymać podpisaną kopię tej umowy.

W przypadku podpisania umowy po wizycie kontrahenta w twoim domu, masz prawo do odstąpienia od umowy w okresie trzech dni roboczych. W przypadku napraw po katastrofach naturalnych, jeśli twój ubezpieczyciel odmówi pokrycia, masz prawo anulować umowę w ciągu pięciu dni od odmowy twojego ubezpieczyciela.

Uważaj na wykonawców, którzy pukają od drzwi do drzwi, oferując usługi budowlane lub "bezpłatne" inspekcje. Prokurator generalny radzi ludziom, aby prosili o rekomendacje od osób, którym ufają i zawsze, jeśli to tylko możliwie, korzystali z lokalnych, uznanych wykonawców.

Gminy i miasteczka mogą wymagać zezwoleń lub mieć inne wymagania. Przed zatrudnieniem kogokolwiek należy skonsultować się z lokalnym samorządem, aby uzyskać niezbędne informacje na temat zezwoleń i innych przepisów.

Osoby fizyczne mogą zadzwonić na infolinię biura prokuratora generalnego pod numer: 800-386-5438 (Chicago), 800-243-0618 (Springfield) i 800-243-0607 (Carbondale), aby sprawdzić konkretnego wykonawcę. Warto odwiedzić stronę internetową Better Business Bureau, aby sprawdzić, czy dana firma jest członkiem i czy nie wniesiono przeciwko niej żadnych skarg.

Raoul ostrzega, aby nigdy nie płacić gotówką i nie dokonywać pełnej płatności, dopóki wszystkie prace nie zostaną wykonane zgodnie z twoim oczekiwaniami.

jm