----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

We wtorek burmistrz Lori Lightfoot poinformowała, że jej celem jest pełne ponowne otwarcie miasta do 4 lipca.

„Będziemy jednym z pierwszych miast, które w pełni i bezpiecznie zostaną ponownie otwarte” – powiedziała burmistrz podczas konferencji prasowej, dodając, iż odwiedziła w sobotę wieczorem Navy Pier i była pod wrażeniem radości i entuzjazmu osób, które cieszyły się przebywaniem na świeżym powietrzu, towarzystwem innych osób i pokazem fajerwerków, jednocześnie przestrzegając konieczności noszenia maseczek i zachowania dystansu społecznego.

„Każdego dnia obserwujemy stały postęp w zakresie wszystkich wskaźników” - powiedziała. Prognozy sugerują, że sytuacja w Chicago będzie nadal się poprawiać, co pozwoli na dalsze łagodzenie ograniczeń.

Plan Lightfoot może wydawać się optymistyczny, ale jeśli obecne trendy się utrzymają, stan może przejść do pełnego ponownego otwarcia zgodnie ze zrewidowanym planem rządu J.B. Pritzkera do początku do połowy czerwca.

Jednocześnie burmistrz wraz z gubernatorem Pritzkerem zapowiedzieli, że Chicago Auto Show powróci do McCormick Place w lipcu. Ponieważ w Illinois spadł poziom hospitalizacji, gubernator stwierdził, że stan jest gotowy na kolejną fazę (bridge phase) i dalsze łagodzenie ograniczeń.

Gdy Illinois znajdzie się w tzw. fazie pomostowej, która obejmuje wyższe limity dla szerokiego zakresu przedsiębiorstw i wydarzeń, plan Pritzkera przewiduje 28-dniowy okres monitorowania, zanim wszystkie limity i ograniczenia zostaną zniesione - przy założeniu, że liczba przypadków koronawirusa i hospitalizacji pozostanie stabilna lub spadnie. Gubernator powiedział, że stan utrzyma rozporządzenie dotyczące noszenia maseczek do czasu, gdy Centers for Disease Control and Prevention zezwolą na jego zniesienie.

Na etapie pomostowym przedsiębiorstwa, od biur po sklepy detaliczne i siłownie, będą mogły działać z 60% wydajnością. Również do 60% zostanie zwiększona dopuszczalna pojemność parków rozrywki, muzeów czy ogrodów zoologicznych, a także teatrów i widowisk zapewniających miejsca siedzące i wymagających zakupu biletów.

Ponadto imprezy towarzyskie w pomieszczeniach mogłyby pomieścić maksymalnie 250 osób, a imprezy plenerowe wzrosłyby z maksymalnie 100 do 500 osób. Festiwale i imprezy plenerowe wzrosłyby z 15 osób na 1,000 stóp kwadratowych do 30.

Pritzker powiedział we wtorek, że chociaż jest optymistą w kwestii stanowych wysiłków na rzecz ograniczenia rozprzestrzeniania się Covid-19, nie da się przewidzieć przyszłości, a walka z wirusem okazała się do tej pory wyjątkowo trudna.

Eksperci ds. zdrowia publicznego zauważają, że stan musi nadal popracować nad swoimi wskaźnikami szczepień. Tylko w ten weekend w sobotę zaszczepionych zostało 44,600 osób, a w niedzielę zaledwie 16,900. Liczba codziennych szczepień spada 11 dzień z rzędu, a tylko 32% mieszkańców stanu jest w pełni zaszczepionych.

Dr Allison Arwady poinformowała, że lokalni urzędnicy nadal szukają sposobów na dotarcie do osób, którzy wahają się przed przyjęciem szczepionki.

jm