----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Już w poniedziałek, 20 września, będziemy mogli obserwować ostatnią pełnię lata, którą określa się jako Pełnię Żniwiarzy.

To wyjątkowe zjawisko zwiastuje rozpoczęcie jesieni. Jego nazwa odnosi się do zebranych wówczas plonów, a w starożytnym Egipcie oznaczała także nadejście pory deszczowej. Księżyc jest wówczas niezwykle jasny, co pozwala rolnikom zbierać plony także nocą. Wrześniowa pełnia księżyca jest nazywana Księżycem Żniw, ponieważ zwykle jest najbliższa równonocy jesiennej.

Nazywana również Pełnią Zbiorów lub Plonów, co ma związek z porą roku, i czasu, gdy zbierane są plony.

Występuje, gdy Słońce jest bezpośrednio nad równikiem. Na półkuli północnej ma miejsce w okolicach 22/23 września, kiedy Słońce przechodzi przez punkt Wagi. Na półkuli południowej, gdzie pory roku przesunięte są o sześć miesięcy, równonoc jesienna następuje 20/21 marca (równonoc marcowa). Po równonocy jesiennej słońce zaczyna wschodzić później, a wieczorem szybciej robi się ciemno. Kończy się to wraz z przesileniem grudniowym, które przynosi ze sobą dłuższe dni i krótsze noc.

Według NASA w tym roku Pełnia Żniwiarzy będzie widoczna przez około trzy dni, a najwyraźniej około godziny 7:55 wieczorem czasu wschodniego. Zjawisko będzie można obserwować do środy rano.

al